zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

NOVÍ EXPERTI NÁM PORADÍ, JAK ŠETŘIT ENERGII, PENÍZE I ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

10.10.2007
Energie
NOVÍ EXPERTI NÁM PORADÍ, JAK ŠETŘIT ENERGII, PENÍZE I ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

V prostorách Středočeského vysokoškolského institutu v Kladně dnes odstartoval dlouhodobý kurz, jehož cílem je vyškolit experty na udržitelnou spotřebu a výrobu. Úspěšní absolventi kurzu budou schopni např. analyzovat, jak v podniku či veřejné instituci efektivněji využívat energii a spotřebovávat nejrůznější materiály a kolik je možné tímto způsobem ušetřit peněz. Manažeři udržitelné spotřeby a výroby budou ale také školit další uchazeče o tuto problematiku a rozšiřovat tak v soukromém i veřejném sektoru povědomí o tom, jak dosáhnout větší efektivnosti při výrobě i spotřebě zboží a služeb.

Dlouhodobý kurz je součástí projektu Partnerství pro udržitelnou spotřebu a výrobu (USV), jehož úkolem je motivovat firmy, veřejnou správu i jednotlivce k hledání inovativních postupů a vhodných nástrojů šetrnějších k životnímu prostředí, které jsou navíc také ekonomicky výhodné. Jedná se o jeden z největších projektů zaměřených na změnu chování spotřebitelů a výrobců vůbec.

Cílem dlouhodobého kurzu je vyškolit manažery a lektory udržitelné spotřeby a výroby v cílových regionech, kterými jsou např. ústecký, karlovarský nebo středočeský kraj. „Vyškolení manažeři budou podávat návrhy projektů inovací a úspor např. na nový design výrobků, redukci spotřeby vody a chemikálií v procesech výroby, snižování energetické náročnosti budov a zařízení nebo zlepšování vztahů se zájmovými skupinami“ upřesňuje konkrétní výstupy kurzu Ing. Vavřínek, jeden z hlavních odborných lektorů.

Celý kurz potrvá čtyři měsíce a je rozdělen do celkem tří výukových bloků. Během nich pracovní skupiny složené ze zástupců vybraných podniků, příp. municipalit, studentů a konzultantů zpracují projekty hodnocení možností USV, které zakončí obhajobou závěrečné zprávy v únoru 2008. „Unikátnost tohoto postupu je především v propojení teorie a praxe. Na základě dlouhodobé práce v terénu jsme vybrali vhodné organizace, kde si budou účastníci moci v reálném prostředí vyzkoušet, co se při výuce naučili. Svůj postup pak budou muset obhájit při závěrečných zkouškách, které jsou podmínkou udělení certifikátu“, sděluje další z lektorů Ing. Dobeš. 

Kurz je součástí úsilí o celkové lepší využívání přírodních zdrojů a energií či o minimalizaci vzniků odpadů, včetně těch nebezpečných. Přispívá tak v širším kontextu k úspoře značných finančních prostředků jak v soukromých podnicích, tak např. budovách vlastněných městy a kraji, i k ochraně životního prostředí. Služby informačních center pak poskytují rady a pomoc také široké veřejnosti.

Více informací k aktivitám projektu a proběhnuvším akcím naleznete na www.cenia.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí