zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Arnika ve spolupráci s děčínskými středoškoláky zjišťuje, nakolik se lidé vyhýbají potravinám baleným do PVC

11.10.2007
Chemické látky
Arnika ve spolupráci s děčínskými středoškoláky  zjišťuje, nakolik se lidé vyhýbají potravinám baleným do PVC

DĚČÍN - Studenti Střední školy řemesel a služeb v Děčíně zítra před děčínským supermarketem Hypernova v Uhelné ulici zahájí ekologicko-spotřebitelskou anketu. Jejím cílem je zjistit,  zda si lidé vybírají zboží také podle toho, v čem je zabaleno a zda se vyhýbají potravinám baleným do PVC (polyvinylchlorid). Občané Děčína se mohou do ankety zapojit během následujících dvou týdnů prostřednictvím dotazníku, který bude možné vyplnit před supermarkety Hypernova (Uhelná ulice ) a Albert (Kamenická ulice) (1). Výsledky ankety budou zveřejněny do konce listopadu.

Anketa je jednou z aktivit projektu (2) sdružení Arnika, jehož cílem je snížit spotřebu a používání PVC.  „PVC je vysoce problematickým plastem z hlediska vlivu na životní prostředí i zdraví lidí. Obsahuje řadu toxických látek, které se z něj při používání uvolňují. I přes zákonná opatření tyto látky nacházíme v obalech na potraviny či v dětských hračkách v překvapivě velkém množství, přestože by tam neměly být vůbec,“ vysvětluje vedoucí pobočky Arniky Děčín Kamil Repeš.

Podle Repeše je velmi složitá i likvidace polyvinylchloridu: „PVC lze jen stěží recyklovat. Nepatří do kontejneru na plast, neboť může znehodnotit recyklaci ostatních plastů umístěných ve sběrné nádobě. Na skládkách se z něj postupně uvolňují těžké kovy či toxická změkčovadla, během spalování PVC mohou do ovzduší unikat nebezpečné dioxiny.“

Anketa předchází širší osvětové kampani, která bude následujícího půl roku v Děčíně probíhat. „Na rizika PVC chceme upozornit co nejširší okruh lidí. Připravujeme na toto téma přednášky,  besedy, informační stánky a výstavy nejen v rámci Děčína, ale celého Ústeckého kraje,“ říká Kamil Repeš. 

Do osvětových aktivit se zapojí i studenti Střední školy řemesel a služeb. „Spolupráce na projektu se stane součástí environmentální výchovy na naší škole. Chceme studenty naučit pracovat s daty, která budou výstupem spotřebitelského dotazníku, nebo jim ukázat jak psát tiskovou zprávu. Byli bychom rádi, aby studenti výsledky své činnosti prezentovali na závěr projektu na veřejnosti,“ říká koordinátor školních aktivit Mgr. Pavel Schwarz.

Přílohy:

(1) Dotazník bude možné vyplnit ve středu 10.10. mezi 14 a 16 hodinou před obchodním domem Hypernova v Uhelné ulici. Další harmonogram sběru dat před děčínskými supermarkety bude zveřejněn na adrese: http://decin.arnika.org/akce.shtml

(2) Projekt se nazývá „Ekologicky šetrné veřejné instituce a služby v Ústeckém a Jihočeském kraji“. Jedním z jeho cílů je zvýšit procentuální zastoupení ekologicky uvědomělých spotřebitelů v obou jmenovaných krajích.  Dále se projekt zaměřuje na postupnou náhradu PVC v nemocnicích a institucích pracujících s dětmi a také „zelenější“ provoz úřadů. Projekt je podpořen grantem  z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí