zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Konference o biomase chce nastartovat spolupráci obcí a zemědělců

15.10.2007
Zemědělství
Energie
Konference o biomase chce nastartovat spolupráci obcí a zemědělců
Pod názvem „Energie pro venkov“ proběhne v pátek a v sobotu 2.a 3. listopadu

Obnovitelné zdroje energie budou tématem III. venkovské konference, kterou ve spolupráci s Královéhradeckým krajem a Regionální agrární komorou Královéhradeckého kraje pořádá Centrum rozvoje Česká Skalice. Pod názvem „Energie pro venkov“ proběhne v pátek a v sobotu 2.a 3. listopadu. Hostit ji bude čerstvý vítěz celostátní soutěže Vesnice roku – obec Havlovice.

            Dvoudenní konference má podtitul „Obnovitelné zdroje energie: Spolupráce zemědělců, samospráv a domácností v praxi“. Právě praktické zkušenosti s obnovitelnými zdroji a příklady úspěšné, ale někdy i složité spolupráce veřejného a soukromého sektoru v této oblasti budou její hlavní náplní. Konference bude zaměřena především na biomasu, kde je prostor pro spolupráci  mezi veřejnou správou a farmáři nejširší. Praktické příklady budou zarámovány do kvalitního teoretického rámce. Zkrátka nepřijdou ani větrná ,vodní, solární a geotermální energie, kterým se budou věnovat samostatná stanoviště. Motivem prostupujícím celou konferenci, je myšlenka energetické soběstačnosti venkova. Účastníci se ale nechtějí vyhnout ani těm nejožehavějším současných otázkám, jako je aktuální růst cen obilí nebo etika jeho spalování.

            Konference začne v havlovickém Kulturním domě v pátek 2. listopadu v 9:00 a skončí až v odpoledních hodinách dne následujícího. Je určena především zemědělcům a představitelům samospráv z oblasti od Podkrkonoší po Podorlicko. Vítáni ale budou i zájemci z řad široké veřejnosti. V hlavním programu účastníci uslyší analýzu uvedené oblasti z hlediska využití pro pěstování biomasy, dozvědí se, jak funguje veřejná obilná výtopna pro pětitisícové město, budou seznámeni s dotačními prostředky na pěstování i nákup technologií v oblasti obnovitelných zdrojů. Jedním z témat budou i bioplynové stanice nebo zkušenosti s pěstováním energetických plodin. Zajímavá bude jistě i přednáška o možnostech využití technického konopí nebo o přestavbě auta na řepkový olej vlastní výroby.

            Na místě budou k dispozici i praktické ukázky solárních systémů nebo obilného kotle. V odpoledních a večerních hodinách jsou po skončení hlavního programu naplánovány exkurze např. na plantáž rychlerostoucích dřevin nebo do bioplynové stanice. Záštitu nad celou konferencí převzal Mgr. Libor Mojžíš, předseda Výboru pro regionální rozvoj Královéhradeckého kraje.

            V objektu Kulturního domu v Havlovicích, kde konference proběhne, je od letošního léta nainstalováno tepelné čerpadlo, které již bude začátkem listopadu zcela jistě v provozu. Účastníci konference si tak budou moci účinnost jednoho z obnovitelných zdrojů vyzkoušet doslova na vlastní kůži.

Kulturní dům v Havlovicích

Pátek a sobota 2. a 3. listopadu 2007

 Pátek: Hlavní program 9:00 – 17:00, Exkurze 18:00 – 20:00

Sobota: Hlavni program 9:00-12:00, Exkurze 13:00-15:00

Účastnický poplatek: 100,- Kč

Pro více informací navštivte www.vilacerych.cz

Za Centrum rozvoje Česká Skalice

Michal Kudrnáč
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí