zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na cenu za mír si znovu myslí zelení

12.10.2007
Obecné
Na cenu za mír si znovu myslí zelení
I když už několik let nevyhrávají velké, známé ani očekávané osobnosti, nýbrž úplní outsideři, jméno favorita zaznít musí. Letos je to, podle sázkových kanceláří a názoru analytiků, Al Gore.

Kdo z téměř dvou set navržených kandidátů dostane Nobelovu cenu za mír, se rozhodne dnes v poledne.

A vzhledem k tomu, že se celý rok diskutovalo o globálním oteplování, zavládl názor, že i letošní nejprestižnější cena s ním bude nějak souviset.

Al Gore už dostal Oscara za svůj dokument o oteplování "Nepohodlná pravda", stejně jako cenu Emmy za svou interaktivní televizi podporující ekologii.

Klimatologové v módě

"Je dost racionální myslet si, že cenu dostane někdo, kdo chce ty dramatické změny klimatu zastavit," prohlásil například Berge Brende, bývalý norský ministr životního prostředí.

Al Gore, bývalý americký viceprezident, zdaleka není jediným adeptem. Dobré kurzy má i Radžendra Pačaurí, indický klimatolog, vedoucí Mezivládního panelu OSN pro klimatické změny.

Anebo méně známá kanadská obhájkyně práv Inuitů, bojovnice proti globálnímu oteplování Sheila Watt-Cloutierová.

To, že cena "za mír" nakonec putuje k ekologům, či loni k ekonomovi, bangladéšskému "bankéři chudých" Muhammadu Júnusovi, je trendem posledních let.

Ebadíová: Jsou jiná témata

Nobelova komise je složená z vysloužilých norských politiků vybraných parlamentem. Je jim v průměru 62 let, podporují OSN, humanitární aktivity a odmítají jaderné zbraně.

Zda boj proti zatím ne přesně doloženému globálnímu oteplování je dostatečným důvodem k udělení ceny, odmítl předseda Nobelova institutu Geir Lundestad v době před oznámením výsledků komentovat.

"Máme mnoho dobrých kandidátů a blížíme se k rozhodnutí," prohlásil pouze.

Ne všichni ale souhlasí s tím, že cenu by měl znovu dostat ekolog.

"Environmentalistka (keňská ekoložka Wangari Maathai, pozn. red.) dostala Nobelovu cenu v roce 2004, proto se to letos už nemusí opakovat," domnívá se v minulosti oceněná íránská demokratka Šírín Ebadíová.

"Naneštěstí existují i jiná témata, kterých by si svět měl všímat," dodává Ebadíová.

Mezi "nezelenými" kandidáty je favoritem, stejně jako v posledních letech, finský exprezident a diplomat Martti Ahtisaari, za zprostředkování mírové dohody na indonéském Acehu před několika lety. "Cítím, že letos mám větší šanci než vloni," věřil si Ahtisaari před rokem. Letos už se ke svým vyhlídkám nevyjadřoval.

Vezme-li výbor v úvahu současné události, mohl by se dočkat spíše znovu nominovaný, pronásledovaný vietnamský buddhistický mnich Thich Quang Do.

Sázkařská mystifikace

"Seznam sázkařů je pouhá mystifikace," prohlásil ovšem o "favoritech" předseda Nobelova institutu Geir Lundestad.

Zároveň varoval všechny potenciální kandidáty, aby nevedli kampaň za své zvolení, protože je to kontraproduktivní.

"Každý rok se objeví dva nebo tři kandidáti - či jejich stoupenci - kteří nás zaplavují dopisy. Stalo se to i letos," prohlásil Lundestad. To však podle něj vytváří spíš negativní psychickou odezvu.

Rekordmanem v tomto ohledu byl podle něj nejmenovaný kandidát, na jehož podporu přišlo výboru do Norska v 90. letech na 750 tisíc dopisů.

"Tohle už asi nikdo nepřekoná," prohlásil Lundestad. "Ale stejně nikdy nevyhrál."


Sázkaři věří environmentalistům
Kursy nejcitovanější švédské online sázkové kanceláře NordicBet.com
Favorité
3,5:1 Radžendra Pačaurí - indický klimatolog, vedoucí Mezivládního panelu OSN pro klimatické změny.
4:1 Al Gore - americký aktivista, bývalý viceprezident, bojující proti globálnímu oteplování
4: 1 Irena Sendlerová - 97letá Polka, která z varšavského ghetta za druhé světové války zachránila na 2500 židovských dětí.
4,5:1 Sheila Watt-Cloutierová - 53letá kanadská aktivistka, obhájkyně práv Inuitů, bojovnice proti globálnímu oteplování.
Outsideři
100:1 George Bush - americký prezident
100:1 Tony Blair - britský expremiér
250:1 John Howard - australský premiér
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí