zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Goreově ekologickém dokumentu je podle soudce devět chyb

15.10.2007
Obecné
V Goreově ekologickém dokumentu je podle soudce devět chyb
Londýn - Oscarový dokument Nepříjemná pravda založený na stejnojmenné knize bývalého amerického viceprezidenta Alberta Gorea obsahuje celkem devět vědeckých omylů a závažných opomenutí. K tomuto číslu došel britský soudce Michael Burton, který dokument zkoumal na podnět pracovníka jedné britské školy, který se vzbouřil proti plánu promítat snímek studentům. Soudce ale zároveň zdůraznil, že v obecné rovině jsou Goreovy závěry týkající se globálního oteplování správné.

Soudce britského vrchního soudu ve svém rozhodnutí napsal, že Goreův dokument je až na výjimky založen na vědeckých důkazech a faktech. Některé jeho závěry jsou ale zkreslené tím, že jsou přesmíru zveličovány důsledky globálního oteplování, a objektivita snímku trpí díky vytvořené "katastrofické atmosféře".

Soudce se Goreovým projektem zabýval díky dovolání Stewarta Dimmocka, který na částečný úvazek pracuje pro školský výbor. Tomu se nelíbilo, že se britským školákům a studentům promítá film, který je podle jeho názoru nepřesný a zaujatý.

Soudce mu dal částečně za pravdu. Plán britské vlády promítat dokument ve školách totiž podle něj porušuje pravidlo, které zakazuje jednostrannou propagaci politických názorů. To se ale prý dá napravit, pokud učitelé dostanou instrukce, aby s dětmi vedli o filmu kritickou debatu.

Podle soudu ale Goreův dokument není ani zcela vědecky přesný. Například tvrzení, že hladina oceánů může v blízké budoucnosti vzrůst až o sedm metrů, je podle něj nepravdivé. Nepotvrzené dostatečnými důkazy je prý také to, zda jevy jako hurikán Katrina, vysychání Čadského jezera a tání sněhu na vrcholu Kilimandžára jsou pouze důsledkem globálního oteplování, což Gore ve filmu tvrdí.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
21
8. 2017
21-25.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
MŽP ČR
22
8. 2017
22.8.2017 - Seminář, školení
Praha
SW CASEC
22
8. 2017
22.8.2017 - Seminář, školení
Mladá Boleslav
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí