zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Životní prostředí motorem revoluce

15.10.2007
Obecné
Životní prostředí motorem revoluce

I když letos už slaví filmový festival Ekofilm 2007 třiatřicátiny, ne vždy bylo jisté, že se vůbec uskuteční následující ročník. Proč? 

Naposledy jsme s děkanem přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze Prof.RNDr. Pavlem Kovářem, CSc mluvili o festivalu Ekofilm 2007. Tento festival se konal poprvé již v 70. letech. Jak sám říká byl to téměř zázrak, že se mohl takovýto festival vůbec konat. Podle Kováře ani nelze říct, že by byly dříve jiná témata než dnes. Jen se o nich nesmělo mluvit.

Společnost se potýkala s konzumním a stísněným způsobem života na velkých sídlištích, jedy vypouštěnými z fabrik či budováním velkých rekreačních objektů v horách. Občas se však podařilo dostat tyto problémy i do Rudého práva, díky osvícené práci některých novinářů a činovníků strany. Byly z toho často také nepříjemnosti.Soustavný tlak se ale přeci jen časem projevil.

Hodně aktivním činitelem byla ekologická sekce tehdejší Biologické společnosti při Akademii věd, kde už se objevovala později známá jména jako například Bedřich Moldán nebo Josef Vavroušek. Tato sekce si vytvořila pracovní skupiny, které se pak věnovaly určitým tématickým okruhům a vytvářely i dokumenty.

Povědomí o odpovědnosti k životnímu prostředí podle Kováře nebylo úplně bíle místo v naší společnosti. Rodilo se postupně o čemž svědčili i polooficiální či oficiální aktivity. Spontánně vzniklo například hnutí Brontosaurus. A dokonce problematika životního prostředí byla jedním z hnacích motorů revoluce

Michal Paulus 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
7
2. 2018
7-8.2.2018 - Seminář, školení
Praha
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
18
4. 2018
18-19.4.2018 - Seminář, školení
Praha
25
4. 2018
25.4.2018 - Přednáška, diskuse
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí