zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Poslanci rozhodnou o výjimce obcím na vypouštění odpadních vod

16.10.2007
Voda
Poslanci rozhodnou o výjimce obcím na vypouštění odpadních vod

Praha - Na malé obce do 2000 takzvaných ekvivalentních obyvatel, které nemají ještě čističku, zřejmě dopadne od příštího roku povinnost začít čistit odpadní vody. O návrhu odložit tuto povinnost o tři roky, se kterým přišel Zlínský kraj, se bude nyní rozhodovat v Poslanecké sněmovně na nadcházející schůzi. Celkem tři sněmovní výbory ho však doporučily zamítnout, nesouhlasí s ním ani vláda. Obcím přesto svitla naděje na získání výjimky.

"My jsme to diskutovali na výborech velice podrobně a tu novelu není možné při nejlepší vůli přijmout. Ten rozpor s právem Evropského společenství je opravdu velký," řekl ČTK předseda sněmovního výboru pro životní prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL). Také podle právníků je návrh po formální stránce špatný, protože novelizuje přechodná ustanovení. Navíc by byl demotivační vůči obcím, které již problém začaly řešit samy a shánějí peníze na stavbu čističek, dodal.

Obcím, které mají kanalizaci, ale nemají čistírnu, hrozí, že od příštího roku nezískají nové povolení na vypouštění odpadních vod. Nebudou totiž schopny dodržet limity znečištění stanovené nařízením vlády. Platnost dosavadních povolení vydaných do konce roku 2001 jim skončí v závěru letošního roku. Odpůrci argumentují mimo jiné tím, že obce měly možnost do konce roku 2002 požádat o výjimku a ta by platila deset let.

Martina Janochová z tiskového odboru Zlínského kraje ČTK sdělila, že ministerstvo životního prostředí vydalo letos v květnu pokyn, podle něhož mohou vodoprávní úřady udělovat výjimky platné alespoň do roku 2010. Podmínkou však je, aby obec alespoň začala s řešením situace, tedy aby měla alespoň zpracovanou projektovou dokumentaci.

Vzhledem k tomu, že ho výbory doporučily zamítnout, se podle Janochové jeví jako optimální vzít návrh novely zpět. V horizontu do roku 2010 se podle ní jako nejvhodnější jeví vystupňování tlaku na financování potřebných investic ze strany státu. Zlínský kraj již dříve vyčíslil potřebnou částku na vybudování čističek na devět miliard korun.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
21
8. 2017
21-25.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
24
8. 2017
24-26.8.2017 - Veletrh, výstava
Japonsko
INISOFT s.r.o.
24
8. 2017
24.8.2017 - Seminář, školení
Liberec, Centrum Babylon Liberec
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí