zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Polští ekologové vydali nové bajky, kde vlk je dobrák

21.10.2007
Příroda
Polští ekologové vydali nové bajky, kde vlk je dobrák

Polští ekologové se rozhodli vydat bajky, příběhy a pohádky, v nichž vystupují vlci v kladných rolích. Chtějí prý tak změnit nespravedlivý negativní pohled na zvířata, která jsou od přírody přátelská a vlídná.

VARŠAVA - Podle zástupců Světového fondu na ochranu přírody (WWF) si až 40 procent Poláků myslí, že vlci jsou zlí a je nutné se jich bát. Zvířata, jejichž četná populace žije v Polsku, jsou stále zabíjena, ačkoliv patří mezi přísně chráněná.

Odborníci tvrdí, že strach před těmito savci je zakořeněn v lidech již od raného dětství, kdy poslouchají a dívají se na pohádky a příběhy například o Červené Karkulce, vlkodlacích, vlkovi v ovčí kůži a další. Děti jsou strašeny různými stvořeními s velkými zuby, řada dospělých se pak "lesních bestií" bojí.

Organizace WWF Polska se proto rozhodla, že chce skoncovat s těmito hroznými pověstmi. Vlk je podle ní dobrý a je třeba to říci jiným.

Autory nových příběhů o vlcích jsou polští novináři a spisovatelé. Před Vánocemi se na trhu objeví CD s pohádkami, které čtou polské hvězdy.

Odhaduje se, že v Polsku žije několik stovek vlků. Jejich domovem jsou lesy na jihovýchodě země a také na polské straně Beskyd, odkud někdy přebíhají i do České republiky.

http://www.novinky.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí