zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Apple tvrdí, že se iPhone podrobí ekologickým standardům

17.10.2007
Obecné
Apple tvrdí, že se iPhone podrobí ekologickým standardům

iPhone vyhoví omezením na užití nebezpečných látek, sdělil Apple v bezprostředním ohlasu na zprávu Greenpeaece, podle níž telefon obsahuje nebezpečné ftaláty a sloučeniny bromu.

iPhone_350_210.jpgOrganizace Greenpeace, která se zabývá ochranou životního prostředí, v pondělí oznámila, že našla v iPhonu nebezpečné materiály. Testy se zaměřily na vnitřní i vnější konstrukční díly iPhonu.

Podle Greenpeace testy odhalily chemikálie, které obsahovaly ftaláty ve vinylové izolaci přívodního kablíku ke sluchátkům, a to  v úrovních vyšších, než jsou ty, které platí pro dětské hračky v Evropské unii. Testy také v polovině vzorků nalezly sloučeniny bromu, které mohou, když shoří, vytvořit dioxin. Sloučeniny představují 10 procent váhy obvodové desky v iPhonu.

„Neexistuje jediný důvod, proč by iPhone nemohl být vyroben bez toxinů obsažených ve vinylu a problematických samozhášecích přísad, když to u svých telefonů dovede Nokia,“ řekl Rick Hind z Greenpeace.

A jaká je reakce Applu? "Jako všechny produkty Applu po celém světě, tak se i iPhone podrobí omezením nebezpečných látek RoHS, které představuje světově nejpřísnější  omezení toxických substancí v elektronice," řekl mluvčí Applu serveru Macworld. "Jak jsme už řekli, Apple dobrovolně odstraní užívání PVC a samozhášecích sloučenin BFR (Brominated Flame Retardants) do konce roku 2008."

Tento závazek se objevil už počátkem tohoto roku v otevřeném dopise výkonného ředitele Applu, Steva Jobse, v němž vysvětlil firemní pozici ve vztahu k životnímu prostředí. V dopise Jobs také navrhl odstranit nebo redukovat použití dalších chemikálií, včetně arzénu a rtuti.

Na základě nálezů Greenpeace předalo Středisko pro hygienu životního prostředí (Center for Environmental Health) v pondělí Applu zákonem předepsané varování  - krok požadovaný kalifornským zákonem 60 dní před tím, než je spuštěn soudní proces. Středisko doufá, že tento krok přiměje výrobce k odstranění nebezpečných chemikálií z výroby iPhonu.

Apple je častým cílem aktivit Greenpeace. V srpnu 2006 Greenpeace pokárala Apple ve své čtvrtletní zprávě za jeho politiku ve vztahu k životnímu prostředí, především za to, jak společnost zachází s nebezpečnými chemikáliemi, a dále za vztah k recyklaci a výkupu vyřazených přístrojů. Greenpeace rovněž v prosinci minulého roku spustila webové stránky obsahující kritiku Applu a uspořádala demonstraci na letošním Macworld Expo v San Francisku.

Zdroj: www.digiweb.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí