zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vodní kámen je prevít! Jak se ho zbavit?

19.10.2007
Voda
Vodní kámen je prevít! Jak se ho zbavit?
Odstranění vodního kamene, který se usazuje v místech, kam se snadno dostaneme, není jistě žádný velký problém. Ale co vodní kámen v potrubích, teplovodních kotlích či radiátorech?
Jde to i bez chemie
 
Existují i levnější řešení, než výměna zcela zaneseného potrubí za nové. Chemické přípravky můžeme použít i na bojlery nebo tělesa průtokových ohřívačů, ale je tu ještě jedna, méně agresivní a praktičtější možnost. Tvorbě vodního kamene (usazenin, způsobených uvolňováním minerálů z vody) se dá zabránit fyzikální cestou, ekologicky a hlavně trvale  pomocí speciálních magnetických komor. To jsou přístroje, které díky působení magneticky upravených molekul pomalu rozmělňují již vzniklé usazeniny. Ty pak odtečou v podobě kalu společně s vodou a zabraňují vzniku nového vodního kamene. Minerály jednoduše nekrystalizují a neváží se na stěnu potrubí nebo jiný povrch, naopak se vzájemně odpuzují.
 
Řešení i pro zcela zanesené potrubí
 
Magnetická komora může být řešením i pro domy, ve kterých je potrubí zarostlé vodním kamenem. Podle typu využití se vyrábí v několika velikostech, od úpravny pro malé byty až po zařízení pro dvougenerační domy. Lze ji použít do rozvodu teplé a studené vody v bytových jádrech, pro průtokové ohřívače a bojlery, na ramínko vodovodní baterie, pro kotle nebo pračky a myčky či zavlažovací systémy. Komora se obvykle montuje do potrubí, před zařízení, které chcete chránit před vodním kamenem.
 
Tam, kde je veřejný vodovod, se umisťuje pokud možno hned za vodoměr. Životnost magnetické komory je zhruba třicet let, výrobci poskytují většinou pětiletou záruku. Výhodou je, že toto zařízení nevyžaduje žádnou údržbu, stačí ho namontovat a pak už se o něj nemusíte nikdy starat. Ceny komory se pohybují podle velikosti od tisíce do dvaceti tisíc korun. Když si spočítáte, kolik peněz utratíte během třiceti let za změkčovače vody, zjistíte, že koupě magnetické komory je mnohem úspornějším (a ekologičtějším) řešením.
 
Ukázka magnetických úpraven firmy Krafting proti vodnímu kameni a tvrdé vodě.
 
Zdroj: www.sanita.cz,
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí