zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Schoeller Křešice je ochráněn proti povodním

19.10.2007
Voda
Schoeller Křešice je ochráněn proti povodním
KŘEŠICE - Téměř kilometr protipovodňových zábran slavnostně převzali zástupci společnosti Schoeller  Křešice, ředitel Stanislav Kuře a předseda představenstva správní rady skupiny přádelen Schoeller Kurt Haselwander. Investice v celkové hodnotě 18,5miliónu korun by v budoucnu měla zabránit škodám při podobných povodních, jaká byla například v roce 2002. "Tehdy měl náš závod škody ve výší 500 miliónů korun a nová opatření se nám tedy mnohonásobně vrátí. I když samozřejmě všichni doufáme, že už podobná situaci nikdy nenastane," uvedl ředitel křešického závodu Stanislav Kuře.

Celý areál je nyní obehnán 590metrovým valem a 380metrů dlouhou zdí. Je nyní chráněn před vodou, která by dosáhla stejné výše jako v roce 2002 plus dalších 15cm. V místech, kde je potřeba zachovat průjezd, je mobilní protipovodňová stěna. "Tato místa jsou tři, vjezd pro hasiče, hlavní brána a malá branka uvnitř jedné z budov. V případě potřeby je možné volná místa utěsnit během několika desítek minut. Uvnitř závodu je také systém drenáží, který odvádí vodu do sklepa, jenž slouží jako akumulační jímka. Odtud se pak voda přečerpává za ochranný val," popsal stručně nová protipovodňová opatření stavitel firmy Chládek a Tintěra Václav Syřiště.

V obci také plánují protipovodňová opatření, ale jejich parametry může podniku starostka Křešic Ludmila Juříková pouze závidět. "Bohužel z důvodu hlavně finanční náročnosti jsme dosáhli na ochranu Q20, což je dvacetiletá voda. Ale věřím, že pro naše občany bude i tato ochrana velkým přínosem, už z toho důvodu, že statisticky jsou tyto povodně nejčastější. Například povodeň v loňském roce byla na úrovni desetileté vody. Tam už by ta opatření všem škodám zabránila."

Povodí Labe připravuje sedmnáct investic, kam patří právě také obec Křešice. Finančně se budou muset podílet i obce, a to do výše pěti procent celkových nákladu. "Nyní je to ve fázi podaných žádostí, někde se zajišťují dokumentace pro územní rozhodnutí. Žahájení staveb se dá očekávat v roce 2009," informoval vedoucí odboru životního prostředí Krajského úřadu v Ústí nad Labem Jan Zadražil


Autor / zdroj: Jan Dostal

http://litomericko24.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí