zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pardubický přírodovědec se vrací na Madagaskar

21.10.2007
Příroda
Pardubický přírodovědec se vrací na Madagaskar

PARDUBICE - Pracovník muzea Vladimír Lemberk chce nalézt podzemní krokodýly

Zpět do úchvatných míst naší planety dnes odjíždí pardubický přírodovědec Vladimír Lemberk. Po dvou letech se vrací znovu na Madagaskar – v mnoha ohledech ojedinělý a jedinečný ostrov Země. A jako v prvním případě, i tentokrát bude cestovatel mít po ruce fotoaparát, aby s lidmi a unikátní přírodou Madagaskaru mohl seznámit širokou veřejnost.

Hrozba pro lesy


„První návštěva byla tak bohatá na zoologické zážitky a na nové poznatky. Zjistili jsme, že je tam ještě spousta neprobádaného,“ vysvětluje Vladimír Lemberk návrat na čtvrtý největší ostrov světa. Z jedné pětiny vyhrazeného času ale bude trojice stejně spřízněných badatelů pobývat na místech, která již navštívili v roce 2005.

„Chceme zjistit, zda pokračuje největší průšvih Madagaskaru. Rozsáhlé odlesňování,“ říká Lemberk k jejich programu. Většinu času však chtějí strávit v méně prozkoumaných místech. „Budeme i v krasové oblasti. Údajně zde má být jediná populace podzemního krokodýla, který se přizpůsobil těmto podmínkám. Mnoho se o nich neví, domorodci je mají jako tabu.“

Vladimír Lemberk, který pracuje ve Východočeském muzeu v Pardubicích, na Madagaskaru pobude – stejně jako při předcházející výpravě – šest neděl. Z první expedice vznikla putovní výstava sto padesáti barevných fotografií, která se na konci září přesunula ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové do Liberce.

Spolupracovat se zoo chce Lemberk i nadále, protože je zapojena do kampaně na záchranu madagaskarské přírody. Rok 2007 je totiž vyhlášen rokem Madagaskaru.

 
Petr Doubrava
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí