zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Plzeňští ekologové vydávají karty pro předškoláky

24.10.2007
Obecné
Plzeňští ekologové vydávají karty pro předškoláky

Neziskové občanské sdružení Dobrovolný ekologický spolek ochrana ptactva (DES OP), provozující mj. Záchrannou stanici živočichů v Plzni, přichází po vydání dvou ekologicko výchovných a informačních DVD s dalším projektem. Ten bude tentokráte zaměřen na děti předškolního věku. "V současné době probíhají závěrečné práce a úpravy před tiskem a počátkem listopadu bychom rádi výukový materiál již distribuovali do plzeňských MŠ," říká šéf ekologů Karel Makoň.

Jedná se o tématicky zaměřený výukový materiál v podobě 40 speciálních karet s ilustracemi jednotlivých zvířat a s doprovodnými texty psanými v „dětské“ řeči. Karty jsou přehledně seřazeny a barevně odlišeny podle druhových skupin (obojživelníci, plazi, ptáci a savci). Každá ilustrace je pak doplněna rýmovanou hádankou či říkačkou, která má usnadnit dětem určování i zapamatování zvířat – např.: „Nepobrala krásy více, po těle má bradavice, u potoka v lopuchu, najdeš žábu…..?“, „V noci loví, létá pěkně, radarem se řídí ve tmě. Chytá hmyz, tak dej mu mír, je to savec…..?“ „Zobákem dělá klapavé zvuky, s jarem k nám přilétá a nosí kluky.“

Cílem tohoto projektu je přiblížit dětem předškolního věku běžné druhy volně žijících zvířat vyskytujících se v naší přírodě. Materiál je určen především pro výuku v mateřských školách, lze jej však použít i při vycházkách do přírody, při soutěžích či hodinách teoretické výuky. Materiál je pro Plzeňské MŠ vydán bezplatně, ostatní MŠ, zájemci a subjekty si jej mohou zakoupit za dotovanou výrobní cenu zahrnující pouze náklady za tisk.


Tento výukový materiál je výhradně dílem DES OP a vznikl v rámci programu ekologické výchovy. Na jeho vzniku se podíleli jak členové DES OP, tak naši dlouholetí kolegové a partneři. Krásné ilustrace zvířat vytvořil přední plzeňský ilustrátor, entomolog a zoolog Zdeněk Doležal, který díky svým vynikajícím terénním znalostem přírody a jedinečnému výtvarnému stylu dokáže zvířata ztvárnit velmi realisticky a přesně. Jeho originální ilustrace tak jistě dětem pomohou v poznávání zvířat žijících v naší přírodě. Autorem doprovodných textů je Robert Trnka, kterému se díky jeho jedinečnému stylu a schopnosti srozumitelného vyjadřování skvěle podařilo „přeložit“ informace z odborných publikací do dětské řeči žáků mateřských škol. Robert Trnka rovněž dlouhodobě spolupracuje s DES OP a kromě vlastní tvorby je autorem většiny textových materiálů naší organizace. Nemalou zásluhu na vzniku tohoto projektu má také grafik Marek Koňařík, který je jeho spoluautorem. I on disponuje jedinečným stylem a nápaditostí, které se projevily při zpracovávání obrázků a textů. Originální říkačky jsou z 95% dílem Miloše Paiskera, dlouholetého člena DES OP a aktivního ornitologa.
Složení realizačního týmu zaručuje opravdu vysokou kvalitu připravovaného projektu a zcela určitě je na co se těšit.

Tento materiál vznikl díky finanční podpoře Nadačního fondu města Plzně - Zelený poklad, jehož posláním je podporovat projekty zaměřené na ochranu přírody, revitalizaci veřejných prostranství a ekologickou výchovu nejen dětí a mládeže,ale i široké veřejnosti. Nadační fond Zelený poklad hradil veškeré náklady spojené s tiskem tohoto materiálu a v minulosti rovněž finančně podporoval některé námi realizované akce.
Ostatní náklady jsou pokryty z vlastních zdrojů DES OP a potenciálu členů.

http://www.regionplzen.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
7
2. 2018
7-8.2.2018 - Seminář, školení
Praha
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
18
4. 2018
18-19.4.2018 - Seminář, školení
Praha
25
4. 2018
25.4.2018 - Přednáška, diskuse
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí