zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kraj a Lesy ČR zaleží společnost na zpracování odpadní dřevní hmoty

26.10.2007
Odpady
Les
Kraj a Lesy ČR zaleží společnost na zpracování odpadní dřevní hmoty

Těžební zbytky jako dřevěný odpad, který lesní těžaři nevyužijí při kácení stromů, najdou lepší a smysluplnější využití: Díky projektu „Řešení odpadní dendrobiomasy v Královéhradeckém kraji“, jehož záměr dnes schválili krajští zastupitelé, se bude měnit v užitečnou surovinu. Lesy v kraji budou čistší a odpad z pokácených stromů lidem poslouží jako cenný zdroj energie.ilustrační foto
    „Tento velice zajímavý projekt je první svého druhu v zemi. Vzniká díky spolupráci našeho kraje a společnosti Lesy České republiky, se kterou jsme uzavřeli před několika týdny deklaraci o partnerství a vzájemné spolupráci. Nabízí se jedinečná příležitost, jak dřevní hmotu, která vzniká při výchovných zásazích v mladých porostech a při těžbě využít jako obnovitelný zdroj energie,“ řekl královéhradecký hejtman Pavel Bradík.
    Desítky let starý obraz, na kterém stařenky vláčí na zádech klest z lesa na zátop a muži lopotně dolují pařezy na zimní vytápění, nahradí moderní technologie, díky kterým bude možné získat obnovitelný zdroj energie.
    „Česká republika se zavázala, že do roku 2010 bude výroba energie z obnovitelných zdrojů pokrývat celkově 8 procent. Posunout se k této hranici by měl pomoci i tento projekt. Odpadní hmota se dosud v našich lesích využívá nesystémově, tedy neefektivně, což je škoda. Schválený projekt na její využití by to měl změnit,“  uvedl radní Královéhradeckého kraje Jiří Vambera.
    Kraj a Lesy ČR, s.p. mají záměr vytvořit společnou obchodní společnost. Jejím cílem bude zajišťování dodavatelsko-odběratelských vztahů. Projektu by se měli zúčastnit i odborné firmy, které jsou schopné z odpadní dřevní lesní hmoty vyrobit alternativní palivo. Rozběhnutí projektu by vedle zmíněných výhod mohlo přinést také pracovní místa.

http://www.cerstvezpravy.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
1. 2018
19-21.1.2018 - Seminář, školení
Praha 6
22
1. 2018
22-25.1.2018 - Veletrh, výstava
Ostrava
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí