zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lidem, kteří vypouštějí jímku do přírody, hrozí až padesátitisícová pokuta

29.10.2007
Voda
Lidem, kteří vypouštějí jímku do přírody, hrozí až padesátitisícová pokuta

PŘÍBRAMSKO - Vyvážení jímek provádí na Příbramsku několik firem, mezi nimi také příbramské a sedlčanské technické služby.

Každý, kdo není napojen na kanalizaci a vypouští odpad do jímky, musí řešit také její vyprázdnění. Podle našich informací si však málokdo objedná fekální vůz a je ochoten zaplatit nemalou částku za odvoz na čističku. Lidé na vesnicích často vypouštějí obsah jímky na louky za zahradou a znečišťuje tak životní prostředí a zamořuje spodní vody. Riskují pokutu až 50 tisíc korun. Vyvážení jímek provádí na Příbramsku několik firem, které mají smlouvy s čistírnami odpadních vod.

Na Příbramsku je možné oslovit například Technické služby města Příbrami a domluvit si termín vysátí jímky. „Pokud si někdo u nás objedná fekální vůz, tak není problém se domluvit. Může to být třeba druhý den. Máme čtyřkubíkovou cisternu a nasátí tohoto množství většinou netrvá déle než půl hodiny. Sací trubice má průměr patnáct centimetrů, cena sání se počítá za čtvrthodinu, což je 210 korun,“ vysvětluje ředitel Technických služeb Příbram Ladislav Michvocík. Podle něj se ale jejich služeb v tomto směru moc nevyužívá, zaznamenají asi třicet objednávek ročně. Podle ceníku technických služeb se při desetikilometrové vzdálenosti od místa firmy, půlhodinovém sání čtyř kubíků fekálií dostaneme na částku 882 korun. Na Sedlčansku se u technických služeb dostaneme na velice podobnou částku, rozdíl v ceně je minimální. Tyto služby nabízejí i některá zemědělská družstva, ale zákazník si musí předem zajistit uložení na čističku sám.

 Markéta Jankovská

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí