zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odborník OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech

30.10.2007
Zemědělství
Energie
Odborník OSN: Výroba biopaliv je zločin na lidech
Za "zločin proti lidskosti" označil expert OSN Jean Ziegler výrobu biopaliv. Rozšířenější pěstování zemědělských plodin, které se pak využijí k výrobě biopaliv, podle něj zvyšuje ceny užitných plodin, pozemků i vody a znemožňuje chudým zemím přístup k základním potravinám. Ziegler, zvláštní zmocněnec OSN pro právo na výživu, to prohlásil podle agentury DPA v New Yorku v noci z pátku na sobotu a naléhal na zastavení světové produkce biopaliv alespoň na pět let.

Ziegler poukázal na to, že jen ceny pšenice se během jediného roku zdvojnásobily. Na růst cen tlačí i pěstování kukuřice používané k výrobě etanolu nebo cukru. Udrží-li se tento trend, nebudou chudé země schopny dovážet více potravin pro své obyvatele.

"Je to zločin proti lidskosti, pěstovat na hospodářsky výnosné půdě potravinové plodiny, které se potom spálí jako pohonné hmoty," prohlásil Ziegler.

Na Zemi v současnosti hladoví více než 800 milionů lidí. Potravin je přitom dostatek. "Za hladovění mohou lidé. Je to problém přístupu, nikoliv přelidnění, nebo nedostatečné produkce. Lidská rozhodnutí mohou situaci změnit," prohlásil Ziegler.

Nejde o první apel tohoto druhu. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) označila ve své zářijové studii dopad biopaliv na přírodu horší než vliv běžných ropných paliv. Podobně jako Ziegler kritizovala skutečnost, že podpora biopaliv vede k prudkému růstu cen potravin, a pozastavila se nad možným negativním dopadem jejich výroby na životní prostředí.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí