Úterý, 23. dubna 2024

Odpůrci větrné energie se chtějí spojit

Odpůrci větrné energie se chtějí spojit

Odpůrci výstavby větrných elektráren se rozhodli, že své roztříštěné protestní aktivity sjednotí. V Čenkovicích na Orlickoústecku se zástupci 11 občanských sdružení dohodli na založení zastřešující organizace, která by reprezentovala jejich zájmy. Dosavadní výstavbu větrných elektráren považují za živelnou a nekoncepční, uvedla Jarmila Schlegelová z pořádajícího sdružení Naše Výprachtice. Naopak ekologičtí aktivisté považují nynější povolovací řízení pro výstavbu větrníků za dostatečně přísná.

"Na jednání byl jednomyslně přijat návrh na založení unie občanských sdružení, jejímž prioritním posláním bude hájit základní lidská práva občanů ohrožených důsledky živelné výstavby větrných elektráren a nedostatečné legislativy v této oblasti," uvedla Schlegelová.

Společně chtějí odpůrci větrných elektráren také chránit životní prostředí a krajinný ráz Česka. Chtějí dále poskytovat a sdílet zkušenosti a informace ve sledované oblasti, koordinovat postupy svých členů a vystupování vůči státním orgánům a institucím a prosadit zásadní změnu státní politiky v podpoře využívání větrné energie.

Podle Petra Holuba, který se v ekologické organizaci Hnutí Duha věnuje větrné energii, současná právní úprava chrání obyvatele před nevhodnou výstavbou větrníků dostatečně. "Administrativních bariér rozvoje větrných elektráren je poměrně dost a možností, jak mohou občané a místní sdružení zasahovat do povolovacího procesu je dostatek, minimálně posouzení jejich dopadů na životní prostředí. Naše snaha naopak míří ke zjednodušení legislativy, například negativním vymezením, kde elektrárny nemohou stát," řekl ČTK Holub.

V referendu před dvěma lety se například podařilo místním lidem zabránit rozsáhlé výstavbě větrníků v Koclířově na Svitavsku. V hlasování o větrné elektrárně ve Výprachticích bylo naopak téměř 80 procent zúčastněných obyvatel obce pro.

V České republice byly ke konci loňského roku v provozu větrné elektrárny s instalovaným výkonem 42,6 megawattů. Ten stále roste, za minulý rok stožáry vyrobily celkem 49,4 milionu kilowatthodin elektřiny. V Pardubickém kraji větrníky stojí zatím na několika málo lokalitách, investoři ale plánují jejich další rozsáhlou výstavbu. Mohly by tak být v Mladkově, Vlčkovicích, Žipotíně, České Rybné, Hejnici a Výprachticích na Orlickoústecku nebo Dětřichově, Ostrém Kameni, Janově, Jedlové a Nedvězím na Svitavsku. Vlastní větrné zdroje by chtěly vybudovat i města Svitavy a Polička. Ojediněle existují plány větrných elektráren na Chrudimsku, například u Holetína nebo Otradova.

Zdroj:HN
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů