zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Egypt plánuje zúrodnění rozsáhlých částí pouště

02.11.2007
Zemědělství
Egypt plánuje zúrodnění rozsáhlých částí pouště
Vypadá to jako fata morgána, avšak květák, meruňky a melouny skutečně rostou na rozsáhlém pruhu písku poblíž egyptských pyramid. Je to důkaz egyptské snahy obdělat poušť. Zatímco globální oteplování a přílišné využívání půdy způsobují, že pouště se ve světě rozšiřují, Egypt se snaží zazelenit poušť, která pokrývá téměř celou zemi, ve snaze vytvořit prostor pro svou neustále rostoucí populaci.

V důsledku skutečnosti, že jen pět procent rozlohy země je obyvatelných, žije drtivá většina ze 74 milionů obyvatel Egypta kolem řeky Nilu a podél pobřeží Středozemního moře. Situace v již přelidněné zemi se ještě zhorší, protože do roku 2050 se má populace Egypta zdvojnásobit.

Vláda se proto snaží povzbudit obyvatele k životu v poušti tím, že v příštích deseti letech hodlá investovat 70 miliard dolarů na kultivaci 3,4 milionu akrů pouštní půdy.

Ve snaze učinit tyto oblasti obyvatelnými a zúrodnit je bude muset vláda využít vzácné vodní zdroje řeky Nilu, protože v Egyptě v podstatě nikdy neprší. Tento plán však narazil na odpor ochránců přírody, kteří tvrdí, že snaha zúrodnit poušť není ani praktická, ani proveditelná.

Ředitel Stockholmského mezinárodního vodního institutu Anders Jagerskog vyjadřuje pochybnosti nad tím, zda je moudré využívat cenné vodní zdroje na místech, která nejsou vhodná k pěstování plodin a kde se voda rychle vypařuje.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí