zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vodní elektrárna bude vyrábět energii už od úterý

06.11.2007
Voda
Energie
Vodní elektrárna bude vyrábět energii už od úterý

ZLÍNSKO - Už jenom tři dny zbývají do spuštění malé vodní elektrárny, kterou postavili v Bohuslavicích nad Vláří na Luhačovicku. V úterý bude totiž zahájený zkušební provoz a elektřina z elektrárny na jezu se poprvé dostane do sítě.

„Energii budeme dodávat firmě E.ON. Teď už jen vyřizujeme licenci na prodej elektřiny,“ řekl starosta Bohuslavic  Jiří Slovák. Za utržené finance splatí obec dvouapůlmilionový úvěr, který si na stavbu vzala. „Po jeho splacení poputují peníze za elektřinu do rozpočtu obce,“ informoval Slovák.

Ke spuštění vodní elektrárny se obyvatelé staví kladně. „Je to určitě přínosné. Jsou tady optimální podmínky pro provoz. Navíc její spuštění představuje i finanční injekci do obecního rozpočtu,“ mínil například Josef Bařinka. Podle starosty však vybudováním výrobny elektřiny plány obce nekončí.

„Chtěli bychom v kulturním domě vybudovat školicí středisko, kde by se konaly přednášky a semináře o obnovitelných zdrojích energie spojené s prohlídkou elektrárny,“ popsal Slovák. Dodal také, že pokud se nová vodní stavba osvědčí, rádi by v obci zbudovali další.

Slavnostní zahájení provozu nové elektrárny pro obyvatele Bohuslavic i hosty z okolí je připraveno na třiadvacátého listopadu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí