zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Drogerie dm nabízí od listopadu Fair Trade

12.11.2007
Obecné
Drogerie dm nabízí od listopadu Fair Trade
Dm drogerie zahájila od listopadu prodej potravin značky Fair Trade, takzvaného spravedlivého obchodu. Společnost nabídne různé druhy kávy, čaje a čokolády, jejichž výroba je šetrná k životnímu prostředí i k lidem, kteří se na produkci podíleli. V nabídce drogerie bude například hořká čokoláda s pomerančovým olejem, mléčná čokoláda s kokosem či guaranou nebo čaj z africké trávy. "Trh s výrobky Fair Trade se ve světě neustále rozvíjí a rádi bychom přispěli k jeho rozšíření i v České republice," uvedla manažerka reklamy dm Eva Kopřivová.

Fair Trade produkce, která kromě potravin zahrnuje například také oblečení nebo fotbalové míče, zaručuje, že výrobky nevznikly dětskou ani nucenou prací. Podle původu surovin je produkce rozdělena mezi země Latinské Ameriky, Afriky a jihovýchodní Asie. Cena výrobků je mírně vyšší než u normální produkce, což umožňuje větší výdělky pro zemědělce.

"V běžném obchodě mají zemědělští dělníci v rozvojových zemích dvě až tři procenta provize z prodeje výrobku. U Fair Trade jde o 20 až 30 procent a větší výdělek mohou chudí lidé investovat do vzdělání svých dětí, lepšího bydlení i sociální péče," vysvětlila Lenka Černá ze společnosti Excellent Plzeň, která distribuuje Fair Trade výrobky.

Loni lidé ve světě utratili za Fair Trade výrobky 1,6 miliardy eur, což je meziroční nárůst o 41 procent. Nejvýrazněji vzrostla poptávka po bavlně, která se loni zdvojnásobila. Značně se zvýšil zájem také o kakao, kávu, čaj a banány. Vyplývá to z průzkumu Fairtrade Labelling Organizations International (FLO).
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí