zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bursík: Vodohospodářské smlouvy už přijetí programu ŽP nebrání

12.11.2007
Voda
Bursík: Vodohospodářské smlouvy už přijetí programu ŽP nebrání

Praha - Českým vyjednávačům se podle vicepremiéra Martina Bursíka (SZ) podařilo překonat největší překážku, která bránila v Bruselu přijetí programu Životní prostředí (ŽP). Úředníci Evropské komise podle něj kývli na způsob, jakými Česko navrhuje ošetřit případy, kdy budou o dotace na čistírny odpadních vod žádat města vázaná k soukromým vodárenským firmám smlouvami z 90. let

"Největší bariéra je překonaná, výsledek je pro nás příznivý. Detaily představím ve středu na zasedání vlády," řekl ČTK Bursík o výsledku jednání v Bruselu. Druhou, už méně spornou záležitostí, která brání přijetí programu v celkové hodnotě 150 miliard korun, je podle vicepremiéra požadavek Česka na čerpání evropských peněz za účelem zateplování domů. Brusel to považuje za formu nedovolené podpory bydlení, což ministerstvo životního prostředí odmítá, tvrdí, že izolace domů přispívají k snižování emisí. Spor nyní posoudí bruselští legislativci. Už dříve nicméně ministerstvo naznačilo, že by v případě nesouhlasu Bruselu bylo ochotno ustoupit.

Na schválení druhého největšího českého operačního programu závisí, zda Česko stihne do roku 2010 splnit závazek na vybudování čistíren odpadních vod daný Evropské unii. Vláda nedávno dostala na stůl zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu, podle které Česku stále více hrozí, že závazku vůči EU v čištění odpadních v termínu nedostojí.

Plán na výstavbu čistíren, který počítal s finančními částkami i s uskutečněním jednotlivých vodohospodářských staveb, schválila vláda v roce 2000. Podle NKÚ ale stát neplní ročně aktualizované strategie financování a řada akcí se posouvá na léta 2008 až 2010.

Podle návrhu, který Češi poslali do Bruselu, měly získat nárok na dotace města se smlouvami platnými do roku 2020 za předpokladu, že splní další kritéria. Města a obce, které uzavřely s vodárenskými firmami smlouvy na dobu delší, by měly vypsat nové soutěže nebo donutit společnosti, aby se zavázaly část obratu investovat do infrastruktury. Podle Bursíka byl návrh přijat s úpravami některých podmínek.

Zdroj: http://www.ceskenoviny.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí