zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zetor uvažuje o výrobě traktorů na naftu i biopaliva

15.11.2007
Zemědělství
Zetor uvažuje o výrobě traktorů na naftu i biopaliva
Firma Zetor uvažuje o výrobě traktorů, které by jezdily na naftu i biopaliva. Jak uvedl mediální zástupce Zetoru Miroslav Toman, výrobní náklady dvoupalivového traktoru jsou oproti běžným strojům asi o 50.000 Kč vyšší. Firma zatím zkouší první prototypy, a podle výsledků rozhodne o sériové výrobě - mohla by je začít vyrábět během několika let. Dvoupalivový prototyp představí poprvé v Německu na listopadovém odborném veletrhu Agritechnika, ale kdy by mohla začít jeho výroba, zatím není známo. Novým strojem by Zetor zvýšil svoji konkurenceschopnost, vzhledem k tomu, že někteří zahraniční výrobci už biopalivové nádrže do traktorů montují.

Stroje mají směřovat hlavně do zemí Evropské unie, nejzajímavější trhy budou pro brněnskou firmu Slovensko, Německo a Polsko, kam už teď směřuje víc než polovina její produkce. Kolik strojů tam podnik dodá, bude však záležet hlavně na dotačních podmínkách v jednotlivých zemích. Biopaliva jsou považována za ekologičtější a navíc přinášejí zemědělcům úsporu provozních nákladů, což EU oceňuje příspěvky na nákup strojů používajících tyto pohonné hmoty.

Uvažovaná novinka by mohla firmě pomoci překonat hranici 14.000 vyrobených traktorů za rok, kterou chce Zetor překročit během několika let. Letos odhaduje, že vyrobí a prodá přes 7000 strojů.
Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí