zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ústí nad Labem chce před povodní chránit další částí města

13.11.2007
Voda
Ústí nad Labem chce před povodní chránit další částí města

Ústí nad Labem - Ústí nad Labem chce v budoucnu před velkou vodou ochránit i místa mimo centrum města. Náměstek primátora Jan Řeřicha ČTK řekl, že už o této možnosti jednal s představiteli Povodí Labe. Radnice chce nyní připravit studie, které by ukázaly, zda je možné i ekonomické nějakou ochranu budovat.

Podle Řeřichy je jisté, že budou chráněny oba břehy řeky Labe v centru města. Nejdále jsou práce na pravém břehu, kde voda zatápí bytové domy ve čtvrti Střekov. Ve čtvrtek rada města vybere dodavatele mobilních kovových zábran. Budou v případě velké vody nainstalovány na násep, který zde vybuduje Povodí Labe. Práce se zdržely poté, co antimonopolní úřad město přiměl opakovat soutěž na dodavatele stěn. Bez přesného typu mobilní stěny nemůže povodí se stavbou pevných hrází začít.

Ochráněn bude i levý břeh Labe. Během rekonstrukce silnice směrem na Děčín, která bývá kvůli povodním uzavřena téměř každý rok, tu má vyrůst takzvaná protipovodňová vana.

Město uvažuje o tom, že v budoucnu připraví projekty na ochranu částí Krásného Března Vaňov či Svádov. I zde byly při povodních v loňském roce nebo v roce 2002 některé budovy pod vodou. "Musíme ale zvážit, zda se ekonomicky vyplatí chránit třeba dva rodinné domky," upozornil Řeřicha. Komplikací podle něho je, že každá protipovodňová zábrana zhorší situaci na jiném místě. V této otázce mají mít hlavní slovo odborníci z Povodí Labe.

Vít Lukáš

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí