zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Starostové uvidí vzorové třídění odpadu na Slovensku

14.11.2007
Odpady
Starostové uvidí vzorové třídění odpadu na Slovensku

Úspěšný program omezování odpadu, jenž ve slovenské Dubnici nad Váhom snížil množství svážených odpadků na pouhou pětinu, uvidí účastníci exkurze, kterou pro české starosty a pracovníky komunálních služeb pořádá Hnutí DUHA.

Exkurze probíhá příští úterý (20. listopadu) a zástupci obcí či měst se ještě mohou přihlásit o poslední volná místa na emailu tomas.prikryl@hnutiduha.cz.

V Dubnici nad Váhom místní lidé platí přímo a přesně za hmotnost směsného odpadu, který jim odvezou od domu. Silná motivace zvýšila třídění – a potažmo recyklaci – odpadků. Produkce směsného odpadu, který končí na skládce, proto klesla o 84 %.

Exkurze se také zastaví v Brumově–Bylnici, moravském městě několik kilometrů od hranice. Zdejší radnice pronajímá domácnostem domovní kompostéry, které slouží k využívání zeleného odpadu z kuchyně a zahrad. Během jediného roku tak snížili skládkování o 106 tun – tedy o celých 18 %.

Míra recyklace odpadků u nás činí pouhých 20 % – zatímco v sousedním Německu či Rakousku už překročili padesátiprocentní hranici. Příčinou jsou špatné recyklační služby: popelnice stojí před každým domem, ale k barevným kontejnerům na tříděný odpad to průměrná česká domácnost má 140 metrů daleko. Hnutí DUHA prosazuje změnu zákona o odpadech, která třídění odpadu usnadní. Ministr životního prostředí už na hlavní návrhy ekologické organizace kývnul.

Hnutí DUHA zároveň pomáhá obcím zavést dobré recyklační programy, které se inspirují úspěšnými příklady u nás i v zahraničí. Navrhla také podrobný plán konkrétních opatření, která by recyklaci zvýšila na úroveň úspěšných evropských států.

Recyklační plán Hnutí DUHA ke stažení:

www.hnutiduha.cz/publikace/lepsi_recyklacni_sluzby.pdf

Tomáš Přikryl z Hnutí DUHA řekl:

„Starostové nebo pracovníci komunálních služeb uvidí v Dubnici velmi úspěšný systém třídění odpadu. Míra recyklace je zde díky dobré motivaci několikanásobně vyšší než u nás. Směsného odpadu, který končí na skládce, ubylo čtyřiaosmdesát procent. Žádné české město ani obec zatím tak dobré výsledky nemá. Úspěšné recyklační programy už zavedla řada evropských měst – ale stojí za pozornost, že nejen v Rakousku, Německu, Švýcarsku, Holandsku nebo ve Skandinávii, nýbrž také na Slovensku.“

 

Kontakty:

Tomáš Přikryl, Hnutí DUHA, telefon 731 465 279, email tomas.prikryl@hnutiduha.cz

 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
1. 2018
19-21.1.2018 - Seminář, školení
Praha 6
22
1. 2018
22-25.1.2018 - Veletrh, výstava
Ostrava
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí