zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hromady odpadků hyzdí břehy řeky. Kdo zajistí jejich úklid?

22.11.2007
Odpady
Hromady odpadků hyzdí břehy řeky. Kdo zajistí jejich úklid?

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Neuvěřitelné! Hráz řeky Moravy se mění ve skládku! Hromady odpadků pod lavičkami už dokonce odrazují obyvatele od oblíbených procházek. Majitelem pozemků je Povodí Moravy, jeho zaměstnanci prý však nejsou uklízecí četa. Na apel našeho redaktora nicméně slíbili vyčištění hrází. Pomocnou ruku jim nabízí i společnost Hrates.

Trasa víkendových procházek už skutečně připomíná černou skládku. Hráze řeky Moravy lemují PET láhve, plechovky od piva, obaly od cukrovinek i krabičky od cigaret... "Člověku je až smutno, když to vidí. A nikomu to zjevně nevadí. Jezdím tudy na kole do práce a odpadků stále přibývá. Doslova nastláno je pod lavičkou v sousedství dvou středoškolských ústavů," říká čtyřiapadesátiletá Jarmila ze sídliště Štěpnice.

Ředitel uherskohradišťského závodu Povodí Moravy o nepořádku na hrázi neměl tušení. "Kdybychom jen sbírali odpadky, neděláme nic jiného," reagoval doslova David Fína, který však přislíbil, že technikům požadavek na vyčištění přetlumočí. "Jestli je nepořádek opravdu už do očí bijící, vynasnažíme se jej odklidit," pravil ředitel. Jaký je běžný způsob údržby hrází a břehů v okolních městech?

Fína tvrdí, že obvykle se po dohodě o pořádek starají samotná města, případně různá sdružení nebo brigádníci, kterým Povodí Moravy zajistí kontejnery. "Ze zákona nejsme povinni uklízet hráze, často záleží i na přístupu měst," vzkazuje na uherskohradišťskou radnici Fína, který je připraven zasednout ke kulatému stolu a na podmínkách údržby okolí řeky Moravy se domluvit. "Primárně by se o pořádek měl postarat vlastník, ale pokud je jiného názoru, může vyvolat jednání. Jsme připraveni k diskuzi," zvedl hozenou rukavici Libor Karásek, starosta Uherského Hradiště.

Ještě vstřícnější gesto vyslal směrem k Povodí Moravy ředitel uherskohradišťské společnosti Hrates Josef Krupa. "Když nás oficiálně požádají, rádi hráze uklidíme. Vždyť je to naše práce," řekl doslova Krupa.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí