zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Proč Česko neuspělo v OSN

25.11.2007
Obecné
Ovzduší
Proč Česko neuspělo v OSN
Pozdní zahájení aktivní volební kampaně, vnitropolitická nejistota se střídáním vlád či chybějící shoda českých politiků v mezinárodních otázkách, jako je změna klimatu - mimo jiné kvůli tomu údajně neuspělo Česko v kandidatuře na nestálého člena Rady bezpečnosti OSN.

Výčet příčin uvádí ministerstvo zahraničí v analýze, kterou ČTK získala z neoficiálních zdrojů. Materiál měla na programu vláda ve středu.

V souboji o pozici v OSN vyhrálo Chorvatsko. Materiál zmiňuje, že uspělo mimo jiné proto, že projevilo celkově vyšší politickou vůli, včetně dlouhodobého osobního angažmá prezidenta Stjepana Mesiče. Také dříve kandidaturu potvrdilo.

ČSSD v té souvislosti včera kritizovala prezidenta Václava Klause. Šéf socialistů Jiří Paroubek uvedl, že se Klaus nevěnoval kampani a "zasadil kandidatuře ČR smrtelnou ránu" svým vystoupením na půdě OSN, v němž popíral podíl člověka na globálním oteplování.

Mluvčí prezidenta Petr Hájek ČTK řekl, že se Klaus na půdě OSN setkal s řadou státníků a patřil k úspěšným lobbistům. Podle Hájka také ve vědecké diskusi existují dva proudy názorů na globální oteplování.

Neoficiální znění analýzy mezi příčinami uvádí "absenci vnitropolitického konsenzu o některých aktuálních mezinárodních otázkách (podle některých diplomatických zdrojů zejména tématu klimatických změn)".

Názory Klause na globální oteplování dlouhodobě napadá ministr životního prostředí a šéf zelených Martin Bursík. Poukazuje na to, že Klaus se liší od oficiální pozice vlády, což podrývá autoritu země.

Český neúspěch podle materiálu spočíval i v nejasnostech mezi lety 2005 až 2006, které se týkaly toho, zda má ČR vůbec kandidovat, když ji v roce 2009 čeká i předsednictví v EU.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
MŽP ČR
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí