zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Umělé zasněžování může poškodit vodní režim mokřadů Boletic

26.11.2007
Příroda
Umělé zasněžování může poškodit vodní režim mokřadů Boletic
V těchto dnech vydalo sdružení Calla další z řady informačních letáků o přírodě Vojenského výcvikového prostoru Boletice – „ Mokřady Boletic“. Stejně jako v předchozích tiskovinách- Lesy Boletic a Bezlesí Boletic jsou i zde představeny hlavní biotopy( stanoviště) - rašeliniště, mokřadní louky a mokřady rybníků. Text Víta Grulicha z brněnské přírodovědné fakulty Masarykovy university doprovází řada barevných fotografií rostlin a živočichů autorů zabývajících se dlouhodobým výzkumem přírody Vojenského újezdu Boletice. „ Vojenský újezd Boletice je právem zařazen mezi evropsky významné lokality soustavy Natura 2000. Předmětem ochrany stanovišť jsou zde vedle zachovalých lesů právě mokřadní biotopy. Na ně je vázáno mnoho rostlin a živočichů, mezi nimi i řada takových, které chrání naše nebo evropské zákonné normy“, uvádí se na titulní stránce letáku, který lze získat zdarma v kanceláři sdružení Calla nebo poštou.

Proč další informace o Boleticích?

„Od počátku kampaně zaměřené na ochranu přírody Boletic a proti lyžařskému areálu, je naší snahou předat veřejnosti maximum informací o přírodě vojenského újezdu a nezbytnosti její ochrany“, uvádí Vladimír Molek ze sdružení Calla. Barevný rozkládací leták vydaný díky grantové podpoře ministerstva životního prostředí obdrží obce Lipenska a Boleticka, školy a knihovny v Jihočeském kraji a je rozšiřován pomocí sítě ekologických poraden KRASEC. „Naším cílem je ukázat, že území je ekologicky důležité. Lidé se nesmí zaleknout ochrany přírody“, dodává Vladimír Molek.

Čím mohou být mokřady v Boleticich ohroženy?

Stejně jako mokřady kdekoliv jinde, i zde je jejich ochrana často komplikovaná. Většinou postačí občasné kosení, odstraňování dřevin nebo citlivá údržba vodních toků. Jakýkoliv jiný a neuvážený zásah do vodního režimu mokřadů může mít nedozírné následky pro celé území. „K takovým problematickým zásahům může patří i vliv umělého zasněžování lyžařských sportovišť“, uvádí se v novém informačním letáku Mokřady Boletic. Příroda vojenského újezdu byla shodou historických okolností sice uchráněna od nešetrných melioračních projektů, ale na stole leží o nic méně závažnější projekt lyžařského střediska Špičák……….

Vladimír Molek. Tel. 387 311 381, mobil 732 609 899, e-mail: Vladimir.molek@calla,cz
doc.RNDr. Vít Grulich,CSc , e-mail: grulich@sci.muni.cz

Další informace: www.calla.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí