zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obce musí začít s tříděním bioodpadu

26.11.2007
Odpady
Obce musí začít s tříděním bioodpadu

Ministerstvo životního prostředí v prosinci dokončí novelu odpadového zákona.

Ve všech obcích České republiky budou moci lidé již za tři roky třídit biologický odpad. Tedy zbytky z kuchyně či ze zahrady.
Předpokládá to novela odpadového zákona, kterou v prosinci dokončí ministerstvo životního prostředí a předloží ji dalším resortům k posouzení.
"Podle plánu odpadového hospodářství bychom se měli dostat k 50 procentům recyklace do roku 2010. To není možné bez zásadních změn v legislativě a zlepšení současného systému nakládání s odpady," řekl Deníku ministr Martin Bursík.

U nás je tomu právě naopak

V současnosti připadá na jednoho obyvatele 43,6 kilogramu vytříděného odpadu. Podle Zprávy o životním prostředí v roce 2006 vzrostl podíl tzv. komunálního odpadu loni meziročně z 69,3 procent na 81 procent, což je opačný trend, než požaduje Evropská unie.
"Abychom dosáhli úrovně úspěšných a vyspělých evropských států, musíme u nás recyklaci podstatně zlepšit," odhaduje blízký vývoj odborník hnutí Duha Petr Machálek. Novela zákona o odpadech, kterou MŽP předloží k veřejné diskusi do měsíce, zavede pro všechny obce v ČR povinnost zajistit od roku 2010 lidem třídění pěti základních druhů komunálního odpadu: skla, plastů, papíru, nápojových krabic a bioodpadu. Přidáme se tak k sousedním státům jako je Slovensko, Německo či Rakousko.

Mezi lidmi je o třídění zájem

Ochránci přírody tvrdí, že lidé mají o třídění zbytků z vaření a zahrádek zájem. Ekologické hnutí Duha například v pondělí předalo před budovou ministerstva životního prostředí Martinu Bursíkovi 6185 korespondenčních lístků z různých měst a obcí, které požadují urychlené změny v odpadovém zákoně.
"Zatímco popelnice stojí běžně před každým domem, k těm barevným kontejnerům na tříděný odpad to mají lidé často stovky metrů daleko. Stát to musí ošetřit několika důležitými změnami v zákoně," řekl Petr Malchárek z hnutí Duha.
Akce před ministerstvem životního prostředí se zúčastnil například i populární herec Jaroslav Dušek.

Zdroj: Olomoucký deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí