zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Festival ekologických filmů ovládl íránský snímek Černá noc

26.11.2007
Obecné
Festival ekologických filmů ovládl íránský snímek Černá noc

Snímek Černá noc íránského režiséra Saieda Nabiho získal dnes večer Hlavní cenu Josefa Velka na letošním 32. ročníku festivalu ekologických filmů Týká se to také tebe, který se koná v Uherském Hradišti. Film zachycuje nepříznivé důsledky šíření nepůvodních živočišných druhů, ukázaných na příkladu medúz v Kaspickém moři, které prudce snižují stavy lovných ryb a stěžují tak obživu místním rybářům. Festival nabídl 68 amatérských a 27 profesionálních snímků z dvanácti zemí světa.
Cenu ministerstva životního prostředí získala kolekce publicistických filmů na téma životní prostředí českého režiséra Martina Slunečka. Cenu hejtmana Zlínského kraje obdržel slovenský film Ohrožená křídla - hledání krajiny od Jaroslava Mikuše o třech kriticky ohrožených druzích ptáků dropovi, mandelíkovi hajním a orlovi královském.
Mezi amatéry kraloval domácí snímek režiséra Petra Barana Zastavení poslední. Film, který obohacují úvahy pracovníků hospice, mluví o důležitém tématu dnes často odsouvaném na okraj - o momentech, kdy se člověk ocitá na samotném prahu smrti. Nejlepší zahraniční snímek mezi amatérskými tvůrci prezentoval německý autor Werner Czarnecki. Film Létající rybář mapuje životní cyklus ledňáčka říčního. Oceněno bylo i dílo jihoafrického režiséra Petera Smithe Jmenuji se čistý methylamphetamin, upozorňující na nebezpečí drog.
"Letošní ročník byl velice dobrý. Porotu překvapilo množství přihlášených amatérských filmů a příjemně i to, že nebyly tak rozvláčné a dlouhé jako v předchozích ročnících. Profesionálních filmů bylo méně, ale zase byly kvalitativně lepší," řekl ČTK spoluorganizátor a vedoucí oddělení ochrany přírody a krajiny Krajského úřadu Zlínského kraje Jaroslav Hrabec.
K zakladatelům festivalu patřil i významný český ochránce přírody, novinář a publicista Josef Velek. Podle Hrabce je cílem akce, která vznikla z iniciativy místního Studia amatérského filmu, podnítit filmaře, aby se zabývali závažnými tématy. "Profesionální filmy se dostávají do televizí, amatérské se promítají v rámci ekologické výchovy," dodal Hrabec.
Letošní promítání soutěžních snímků si nenechalo ujít několik set lidí. Festival také tradičně doprovázela řada doprovodných akcí v podobě přednášek, seminářů, literárních, výtvarných a fotografických soutěží či programů environmentální výchovy.

http://www.ceskamedia.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
21
2. 2019
21.2.2019 - Seminář, školení
Olomouc
26
2. 2019
26.2.2019 - Seminář, školení
Hradec Králové
28
2. 2019
28.2.2019 - Seminář, školení
Praha
5
3. 2019
5.3.2019 - Seminář, školení
Praha, hotel Olympik
29
3. 2019
29.3.2019 - Seminář, školení
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí