zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hnutí DUHA žádá zachovat veřejné lesy

28.11.2007
Les
Hnutí DUHA žádá zachovat veřejné lesy

Hnutí DUHA žádá, aby státní lesy zůstaly ve veřejném vlastnictví, protože tak mohou lépe sloužit jako součást krajiny, zdroj vody a čistého vzduchu nebo místo pro výlety. Ekologická organizace to dnes napsala v dopise ministrovi zemědělství.

Petr Gandalovič v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny navrhl, že „bychom měli do budoucna“ – konkrétně „v příštích letech“ – „postupně privatizovat část lesního majetku“.

Ale Hnutí DUHA připomnělo, že státní lesy nejsou pouze dodavatelem dřeva na prodej. Pro společnost hrají daleko důležitější roli coby ochrana proti povodním, domov vzácných zvířat a rostlin nebo místo k výletům. Stát se může rozhodnout, že zadá Lesům ČR, aby na svých pozemcích daly přednost těmto službám i za cenu, že o něco klesnou zisky z těžby. Ovšem soukromí vlastníci by vyžadovali nákladné finanční kompenzace. Privatizace by tak byla důležitou překážkou ozdravění českých lesů.

Kompletní text dopisu ministrovi zemědělství je u Hnutí DUHA k dispozici.

Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy v Hnutí DUHA, řekl:

„Klasické poučky z běžné debaty o státním podnikání a privatizaci tady neplatí. Lesy ČR totiž nejsou pouze firmou na výrobu dřeva. V prvé řadě spravují veřejné lesy. Stát může na svých pozemcích dávat přednost veřejným službám – ochraně proti povodním, domovu pro divoká zvířata a rostliny, příjemnému místu pro výlety – i za cenu nižších zisků z těžby. Ale soukromým vlastníkům to může pouze nařídit pouze v omezené míře a ti za to budou chtít tučné kompenzace. Privatizace by tak byla účinnou překážkou ozdravování lesů a lepšímu plnění veřejných služeb. Navrhovat rozprodej národních lesů v době, kdy stát není schopen zajistit dostatečné plnění veřejných služeb ani u stávajících soukromých vlastníků, je úplný nesmysl.“

Kontakt: Jaromír Bláha, telefon 731 463 929, email jaromir.blaha@hnutiduha.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí