zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bursík zelené neposlouchá, říká Stráský

28.11.2007
Obecné
Bursík zelené neposlouchá, říká Stráský
 

Dalibor Stráský rezignoval o víkendu na předsedu republikové rady Strany zelených. A to proto, že se nepohodl se šéfem strany Martinem Bursíkem.


HN: Co bylo důvodem, že jste nakonec rezignoval?

Nelíbí se mi, jakým způsobem už dva měsíce zelení vybírají ministra školství. Neshodli jsme se na tom, zda pravomoc vybírat ministra má republiková rada či předsednictvo. Na jednu stranu má předseda pravdu, že nemáme přesně ve stanovách určeno, kdo ministra nominuje. Má zde ale panovat dohoda.


HN: Tři lidé z předsednictva v čele s Danou Kuchtovou ostře kritizují Bursíka. Dvě poslankyně vyhrožují, že nepodpoří rozpočet. To vše kvůli tomu, že se podle vás Bursík se zelenými nebaví o výběru ministra?

A přijde vám, že chovat se příliš autoritativně a prosazovat vše silou i proti vlastním lidem k něčemu vede? To nikde neplatí.


HN: A vede k něčemu to, že dvě poslankyně teď najednou vystoupily a vzkazují nepřímo Bursíkovi: Vyber podle zelených ministra, nebo nepodpoříme rozpočet?

Nechci sahat oběma do svědomí a nevím, jaké mají motivace. Olga Zubová ale měla připomínky k rozpočtu již dříve a příliš bych to nedával do souvislosti.


HN: A co kritiky Dany Kuchtové a Martina Tichého. Myslíte, že stále silnější oponenturou něčeho dosáhnou?

Některé jejich výstupy nejsou šťastné a straně to nepomáhá, ale je to už jen reakce na akci Bursíka. Proč se tedy ustanovila komise, která bude po Lužném vybírat ministra? Seděl v ní i Bursík, zvolila se Zubová, on sám jiné jméno nenavrhl. Nenavrhl ho ani na republikové radě, kde prošel jako kandidát Lužný. Nebaví se o svých záměrech, nedůvěřuje zeleným. Jejich dotazy dokonce bere spíše jako vlastní kritiku než debatu.


HN: Může se nakonec stát, že zelení budou chtít jiného předsedu?

O tom se vůbec nebavíme. Ani o odchodu z koalice.


HN: A nemůže se právě stát, že když dvě poslankyně nepodpoří rozpočet, bude to znamenat krizi v koalici?

Nevím, zda ho nepodpoří. Musíte se ptát jich.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí