zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

SPP spravuje již téměř 50 ha vlastních pozemků, na které se postupně vrací příroda

01.12.2007
Příroda
SPP spravuje již téměř 50 ha vlastních pozemků, na které se postupně vrací příroda
Jednou z hlavních aktivit Společnosti přátel přírody je obnova přirozených lesů. Za tímto účelem provozujeme lesní školky, ve kterých pěstujeme široké spektrum sazenic původních dřevin, včetně např. vzácných tisů, ale také se snažíme o pozitivní změny na konkrétních lesních pozemcích.

V současné době SPP spravuje již téměř 50 ha vlastních pozemků, které postupně převádí do ekologicky hodnotnějšího stavu. Největší plochu, téměř 25 ha, zabírá tzv. Nový prales, jehož rozvoj je financován z veřejné sbírky a ve kterém bylo namísto smrků vysazeno již přes 15.000 sazenic jedlí, buků, javorů a dalších listnatých dřevin. Pro přeměnu a údržbu dalších pozemků se snažíme získávat Patrony lesa z podnikatelského sektoru. A postupně se to i daří.

Program Patron lesa je určen pro firmy, které mají zájem podpořit obnovu konkrétního lesa tak, aby v něm bylo, jednoduše řečeno, více místa pro přírodu. To znamená žádná monokultura nebo porost dvou či tří druhů dřevin, ale naopak pestrá směs více druhů stromů, včetně vzácných jedlí či jilmů. Díky pestrému složení budoucího lesa zde tak nalezne vhodné životní podmínky i více druhů brouků, ptáků a dalších živočichů. Nejde přitom jen o finanční podporu. Firmy mají možnost zapojit se i do konkrétních prací na pozemku v rámci tzv. Dne pro les, kterého se účastní zaměstnanci firmy jako dobrovolníci.

Do programu jsou nyní zapojeny firmy ALBI, Wikov Industry, Freudenberg, Metrostav a IKEA.

Jan Korytář, vedoucí SPP říká: „V současné době hledáme patrony pro tři další pozemky v Libereckém kraji, které chceme navrátit do ekologicky hodnotného stavu. Naším cílem je postupně rozšiřovat počet lokalit, které přispějí k větší pestrosti naší krajiny a kde najdou své místo k životu ohrožené druhy rostlin a živočichů“

Posledním lesním pozemkem, který jsme letos obnovili s pomocí patrona lesa, byla hektarová paseka u obce Březová na Českodubsku, kterou bývalý vlastník po těžbě nezalesnil a po té se dostal do konkurzu. Namísto obvyklých řad borovic zde bylo vysazeno pět tisíc jedlí, dubů, buků, habrů, jasanů, javorů, či divokých třešní – ptáčnic. Vysazené stromky chrání před zvěří bytelná oplocenka.

Petr Dobrý, zástupce jednoho z patronů lesa (www.viledales.cz) k tomu dodává „Je to výborný nápad a já ho můžu jen doporučit. Máme možnost na vlastní oči vidět, jak se s naším přispěním mění k lepšímu konkrétní les a jsem také rád, že si mohli část nových stromků vysadit i kolegové z firmy. Není to tak lehké, jak to na první pohled vypadá.“

Inspirací pro SPP je v tomto směru jedna z nejvýznamnějších britských neziskových organizací The National Trust, která vznikla na konci 19. století a v současné době spravuje již desetitisíce hektarů vlastních pozemků, včetně přírodě blízkých lesů.


Další informace:
Jan Korytář, Společnost přátel přírody, 776 56 17 36
Petr Dobrý, Freudenberg – Potřeby pro domácnost, 777 88 55 11
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí