zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Č. Budějovicích vzniklo nové sdružení Zvony 2008, které chce změnit systém nakládání s odpadem

03.12.2007
Odpady
V Č. Budějovicích vzniklo nové sdružení Zvony 2008, které chce změnit systém nakládání s odpadem

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Lidé, kteří nejsou spokojení se způsobem, jakým se v Českých Budějovicích a v okolí nakládá s odpadem, založili nové občanské sdružení s názvem Zvony 2008. „Naším hlavním cílem není jen upozornit na tristní stav odpadového hospodářství. Chceme přijít i s konkrétními návrhy, jak situaci řešit a motivovat k řešení i státní správu a samosprávu,“ říká předseda sdružení Zvony 2008 Josef Uváčik.

 

Cílem jeho sdružení je přispět k vybudování třídicí linky pro České Budějovice, ke zdokonalení systému sběru odpadu a rozšíření druhového spektra tříděných odpadů (například o bioodpad). „Již v průběhu ledna chceme představitelům Českých Budějovic a krajského úřadu zaslat konkrétní připomínky a návrhy na zlepšení koncepce odpadového hospodářství a nabídnout jim spolupráci,“ jmenuje konkrétní aktivity nového sdružení Josef Uváčik.

 

Jedním z nejaktuálnější problémů, které chce sdružení Zvony 2008 v nejbližší době řešit, je neuspokojivá situace na skládkách, kde až příliš často dochází požárům, úletům odpadků či k úniku ostře páchnoucích skládkových plynů, jež obtěžují obyvatele v okolí. „Na skládkách není často dodržován technologický postup a tělesa skládek nejsou dostatečně zakryta inertním materiálem, což působí řadu problémů. Tento stav je nadále neúnosný a je nutné jej změnit,“ tvrdí Uváčik.

 

Jeho slovům dává zapravdu Vladimír Molek z českobudějovického sdružení Calla, jenž uvádí příklad skládky v Lišově u Českých Budějovic. Ta je pro naplnění kapacity již uzavřena, ale s její rekultivací se dosud nezačalo, neboť provozovatel plánuje její rozšíření. „Dosavadní provoz na skládce byl trpkou zkušeností. Problémy byly s dopravním přetížením, porušováním provozního řádu a hlavně s několika požáry. Občané a nevládní organizace deklarovali odpor proti rozšíření skládky mohutným  zapojením do procesu EIA (dokonce i peticí, kterou podepsalo v roce 2000 600 občanů.) Je nepřijatelné budovat nadúrovňovou skládku v místě staré ekologické zátěže. Původní skládka nemá utěsněné podloží, pouze zrekultivovaný povrch. Navíc se nachází v Chráněné oblasti přirozené akumulace vod Třeboňsko,“ vypočítává problémy Molek.

 

Podobné problémy trápí i obyvatele Vyskytné na Vysočině a obce Úholičky u Prahy. Na obou místech stojí za provozem skládek společnost .A.S.A. Potíže se skládkou ve Vyskytné vedly k založení sdružení Zvony 2007, k němuž se dnes hlásí přes sto členů a kde jsou také kořeny českobudějovického sdružení Zvony 2008. V Úholičkách zase působí Ing. Jindřich Jinoch, soudní znalec v oboru ochrany životního prostředí, který sdružením poskytuje svoji odbornou pomoc a podporu.

 

Další informace:

www.calla.cz

http://www.cepo.arnika.org/kauza.shtml?x=2010026
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí