zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Vysočině přibudou další významné přírodní lokality

04.12.2007
Příroda
Na Vysočině přibudou další významné přírodní lokality

Do národního seznamu evropsky významných lokalit Natura 2000 navrhli ekologové v kraji Vysočina ke stávajícím 57 doplnit dalších 31 lokalit. Chráněná tak budou území, kde žije vranka obecná, kuňka ohnivá, přástevník kostivalový či modrásek bahenní a rostou koniklece, puchýřka útlá nebo dvouhrotec zelený. U některých lokalit se na výzvu Evropské komise rozšířil jen předmět ochrany či hranice území. Lidé a organisace mohli až do 23. listopadu k návrhům vystaveným na úředních deskách měst a obcí posílat připomínky. Bylo jich prý málo, vlastníci pozemků se obávají omezování v hospodaření. Většinou je to tak, že stávající způsob hospodaření je v souladu s předmětem ochrany. Pokud by to území bylo nějak zdevastované, rostliny a živočichové by se tam neudrželi. Problém by mohl vzniknout tam, kde je předmětem ochrany les. Lesáci nemohou třeba vykácet květnatou bučinu a nahradit ji kulturní smrčinou, vysvětlil.
I na rybnících je mnohdy ochrana v souladu s využitím. Na Jihlavsku třeba přibyl do seznamu vodárenský rybník Lužný u Pístova. Zájmem vlastníka i ochránců je čistá voda, konstatoval.
V Národní přírodní reservaci Velký Špičák u Třeště na Jihlavsku, kde rostou v květnatých bučinách chráněné sněženky, lýkovce či česnek medvědí, bude předmětem ochrany navíc i dvouhrotec zelený - nenápadný mech rostoucí na kmenech stromů. V Břevnickém potoce na Havlíčkobrodsku se bude zase pečovat o prostředí pro vranku obecnou. Ryba, jež obývá horské a podhorské potoky, se pohybuje jen krátkými poskoky, protože je vzhledem k absenci plynového měchýře špatným plavcem.
Na území kraje Vysočina leží podstatné části dvou chráněných krajinných oblastí: CHKO Žďárské vrchy a CHKO Železné hory. CHKO ale tvoří jen 8,8 procenta rozlohy kraje, v ČR je průměr téměř 15 procent. Mimo CHKO je na Vysočině 128 maloplošných chráněných území.
Eva ŠINKOVSKÁ

http://regionalist.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
MŽP ČR
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí