Pátek, 26. dubna 2024

Na Vysočině přibudou další významné přírodní lokality

Na Vysočině přibudou další významné přírodní lokality

Do národního seznamu evropsky významných lokalit Natura 2000 navrhli ekologové v kraji Vysočina ke stávajícím 57 doplnit dalších 31 lokalit. Chráněná tak budou území, kde žije vranka obecná, kuňka ohnivá, přástevník kostivalový či modrásek bahenní a rostou koniklece, puchýřka útlá nebo dvouhrotec zelený. U některých lokalit se na výzvu Evropské komise rozšířil jen předmět ochrany či hranice území. Lidé a organisace mohli až do 23. listopadu k návrhům vystaveným na úředních deskách měst a obcí posílat připomínky. Bylo jich prý málo, vlastníci pozemků se obávají omezování v hospodaření. Většinou je to tak, že stávající způsob hospodaření je v souladu s předmětem ochrany. Pokud by to území bylo nějak zdevastované, rostliny a živočichové by se tam neudrželi. Problém by mohl vzniknout tam, kde je předmětem ochrany les. Lesáci nemohou třeba vykácet květnatou bučinu a nahradit ji kulturní smrčinou, vysvětlil.
I na rybnících je mnohdy ochrana v souladu s využitím. Na Jihlavsku třeba přibyl do seznamu vodárenský rybník Lužný u Pístova. Zájmem vlastníka i ochránců je čistá voda, konstatoval.
V Národní přírodní reservaci Velký Špičák u Třeště na Jihlavsku, kde rostou v květnatých bučinách chráněné sněženky, lýkovce či česnek medvědí, bude předmětem ochrany navíc i dvouhrotec zelený - nenápadný mech rostoucí na kmenech stromů. V Břevnickém potoce na Havlíčkobrodsku se bude zase pečovat o prostředí pro vranku obecnou. Ryba, jež obývá horské a podhorské potoky, se pohybuje jen krátkými poskoky, protože je vzhledem k absenci plynového měchýře špatným plavcem.
Na území kraje Vysočina leží podstatné části dvou chráněných krajinných oblastí: CHKO Žďárské vrchy a CHKO Železné hory. CHKO ale tvoří jen 8,8 procenta rozlohy kraje, v ČR je průměr téměř 15 procent. Mimo CHKO je na Vysočině 128 maloplošných chráněných území.
Eva ŠINKOVSKÁ

http://regionalist.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů