zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Český podnik získal Cenu EMAS 2007

07.12.2007
EMS
Český podnik získal Cenu EMAS 2007
European EMAS Award je udílena jednou ročně odbornou komisí podnikům, které systém EMAS uplatňují, dosáhly významných úspěchů a jejich systém řízení je na vysoké úrovni.

Společnost OEZ Letohrad získala minulý týden v Lisabonu cenu za environmentálně šetrný management EMAS Award 2007 jako jediná ze všech registrovaných podniků s EMAS v České republice v kategorii velký podnik nad 250 zaměstnanců.

EMAS (Eco-Management and Audit Scheme) je systém řízení podniku a auditu s ohledem na životní prostředí. Pomáhá podnikům snižovat negativní dopad jejich činnosti na životní prostředí. ČR jej převzala již v roce 1998 jako nečlenská země a vytvořila Národní program EMAS [1].

European EMAS Award je udílena jednou ročně odbornou komisí podnikům, které systém EMAS uplatňují, dosáhly významných úspěchů a jejich systém řízení je na vysoké úrovni. Jako nosné téma letošních cen vyhlásila Evropská komise „Odpadové hospodářství - redukce množství produkovaného odpadu“ (např. nová metoda opětovného využití, znovuzískání suroviny z odpadu, přeměny odpadu na energii atd.). Již před naším vstupem do EU získala EMAS Award v roce 2002 společnost Barum Continental – tehdy šlo o vůbec první ocenění firmy z nečlenského státu Unie. V roce 2005 pak získala cenu Česká republika jako stát za nejvíce registrací podniků s EMAS z nových členských států.

Společnost registrovaná v EMAS od roku 2004 byla vybrána za Českou republiku díky prosazování tzv. environmentální výrobkovou politiku (technický vývoj nových výrobků v oblasti životního prostředí, snížení objemu odpadů aplikací ekodesignu, apod.). Příkladem je vývoj posledního z řady kompaktních jističů Modeion typu BC160, který přinesl úspory ve výrobním procesu:

  • snížením hmotnosti o 42 % ve srovnání s výkonově stejným jističem a
  • snížením spotřeby energií v procesu vlastní výroby o 70 %.

Vedle uvedeného příkladu ekodesignu provedli v OEZ zateplení všech budov, nahradili olovnaté a kadmiové pájky ve vodičích pojistek (nad rámec požadavků zákona) či využívají kaly pro produkci bioplynu fermentací, který spalují v kogenerační jednotce.

Další informace:
www.emasawards2007.eu
www.cenia.cz
www.oez.cz

Poznámky:
[1] Výkonným orgánem programu je Agentura EMAS, která působí v rámci CENIA, české informační agentury životního prostředí a jako registrační místo zajišťuje veškerou odbornou a manažerskou činnost. Ve spolupráci s oddělením dobrovolných nástrojů MŽP navrhuje Agentura EMAS nominace českých podniků na Cenu EMAS.

Zdroj: CENIA

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí