zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologičtí aktivisté vylezli na komín Elektrárny Prunéřov

07.12.2007
Ovzduší
Energie
Ekologičtí aktivisté vylezli na komín Elektrárny Prunéřov
Komín Elektrárny společnosti ČEZ - Prunéřov II - obsadilo 11 aktivistů Greenpeace ze sedmi zemí Evropy. Protestují tak proti globálnímu znečišťování země skleníkovými plyny, prunéřovská elektrárna vypouští nejvíce kysličníku uhličitého Z komína se chtějí se spojit s politiky a přesvědčit je o nutnosti ochrany životního prostředí.

Potvrdil nám to mluvčí Greenpeace v České republice Jan Piňos: "Tuto akci jsme zasadili od této doby, protože na indonéském ostrově Bali začíná konference o klimatu, kam se sjeli špičky států světa. Dohadují se o tom, jaké budou klimatické dohody poté, co vyprší platnost Kjótského protokolu. Ministr životního prostředí Bursík tam odjíždí v sobotu, takže bychom mu rádi dali na cestu nějaké poselství."

Ve výšce 150 metrů chtějí strávit několik dní. "Celá akce se koná proto, že prunéřovská elektrárna je největším znečišťovatelem ovzduší v České republice, největším producentem kysličníku uhličitého. To znamená, že je největším hříšníkem v oblasti klimatických změn," dodal Piňos. Akce se zatím obešla bez incidentů, ochranka elektrárny ani policie proti demonstrantům nezasáhla.

Mluvčí skupiny ČEZ Soňa Hendrychová Radiožurnálu řekla, co elektrárenská společnost udělá pro to, aby snížila objem vypouštěného oxidu uhličitého: "Například v elektrárně Prunéřov II, která rovněž projde kompletní obnovou, se zvýší účinnost a dojde k snížení emisí až o patnáct procent. Prunéřovská jednička již obnovována nebude a měla by ukončit svoji činnost mezi lety 2015-16. Protože bude celkem odstaveno devět současných bloků, dojde ve finální podobě k celkovému snížení emisí oxidu uhličitého až o patnáct procent."

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí