zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jak se rodí sběrné hnízdo odpadu

11.12.2007
Odpady
Jak se rodí sběrné hnízdo odpadu
Šestitisícové město nepatří množstvím vytříděného komunálního odpadu na jednoho obyvatele mezi premianty kraje Vysočina ani ČR. V roce 2006 každý obyvatel Třeště vytřídil v průměru 14,63 l odpadu. Jedním ze způsobů, jak přilákat lidi, aby odpad třídili, jsou mj. kvalitní a udržovaná sběrná místa. "U nás je jich celkem 26 s průměrnou docházkovou vzdáleností 280 metrů. Naším záměrem je, aby svým vzhledem a čistotou motivovala občany ke třídění. Plochy jednotlivých sběrných míst proto připravujeme jako samostatná stanoviště přiléhající ke komunikacím, kam umísťujeme jednotné typy plastových sběrných nádob na směsné sklo, PET láhve a nápojové kartony a na papír," uvedl Ing. Stanislav Bartoš, vedoucí technického odboru Městského úřadu Třešť.

O nutnosti třídit odpady město průběžně informuje občany v městském měsíčníku Naše město. Kromě toho jsou do každé domácnosti distribuovány informační materiály firmy společnosti EKO-KOM. Na poklopy sběrných nádob komunálního odpadu byly nalepeny samolepky typu "do této nádoby nepatří...".

"Finanční prostředky na budování sběrných míst a tisk informačních materiálů nám v uplynulých letech, podobně jako jiným obcím v kraji, poskytl ze svého Fondu Vysočina kraj Vysočina," dodává Ing. Stanislav Bartoš.

Objem vyprodukovaného komunálního odpadu v Třešti se však každoročně zvyšuje. V roce 2006 město doplácelo na jeho svoz 314 tisíc korun. Poplatek ve výši 492 Kč na jednoho obyvatele už nepokrývá skutečné náklady.

"I přesto ho v příštím roce zvyšovat nebudeme. Jednou z možností výrazného snížení poplatku je zavedení svozu v pouze v dvoutýdenním režimu. Ten musí být podmíněný maximální kázní občanů při separaci komunálního odpadu," uzavírá inženýr Bartoš.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí