Čtvrtek, 25. dubna 2024

Nový Zéland oznámil spuštění domácího systému obchodování s emisemi

Nový Zéland oznámil spuštění domácího systému obchodování s emisemi

Nový Zéland na klimatické konferenci OSN na Bali představil návrh svého domácího systému obchodování s emisemi skleníkových plynů. V současné době návrh projednává novozélandský parlament s tím, že po schválení bude spouštěn v jednotlivých etapách a plně funkční by měl být do roku 2013, kdy bude zahrnut i sektor zemědělství a další skleníkové plyny (mimo CO2).

Od Evropského systému emisního obchodování (EU ETS) se novozélandský liší především zahrnutím všech významných emitujících sektorů a rovněž všech plynů. V EU ETS jsou zahrnuty pouze některé průmyslové sektory a energetika a předmětem obchodování jsou pouze emise CO2. Naproti tomu novozélandský systém by měl pokrývat navíc i lesnictví, zemědělství, dopravu, odpady a mimo oxidu uhličitého ještě zejména emise metanu, oxidu dusného a některé další skleníkové plyny. Nový novozélandský systém by měl být navíc propojen s ostatními systémy emisního obchodování, tedy i s EU ETS. Nový Zéland emituje ročně přibližně 75 milionů tun skleníkových plynů (počítáno podle ekvivalentu tun CO2), z čehož bezmála polovina připadá na zemědělství. Podíl energetiky není tak výrazný jako v Evropě, neboť přibližně 80 % elektřiny je na Novém Zélandu produkováno z obnovitelných zdrojů energie. Novozélandská vláda  slibuje, že od roku 2030 má být tamní ekonomika emisně neutrální.

V minulých dnech proběhlo na Bali úvodní jednání mezi zástupci MŽP a privátního novozélandského sektoru o možné spolupráci obou stran v oblasti emisního obchodování. Zejména se jednalo o možné zapojení flexibilních mechanismů Kjótského protokolu, které umožňuje vzájemnou kooperaci ve snižování emisí skleníkových plynů u konkrétních projektů, jenž tyto emisní redukce generují.

Další informace:

http://unfccc.int/meetings/cop_13/items/4049.php
Zdroj:MŽP
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů