zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vimperk obnoví za 20 milionů Kč zastaralou čistírnu odpadních vod

12.12.2007
Voda
Vimperk obnoví za 20 milionů Kč zastaralou čistírnu odpadních vod

Vimperk (Prachaticko) - Osmitisícový Vimperk na Prachaticku opraví zastaralou čistírnu odpadních vod. Zařízení je v provozu 12 let a jeho technologie již kapacitně nestačí. Město obnova čistírny přijde na téměř 20 milionů korun. Práce skončí příští rok v srpnu, informovala ČTK mluvčí vodohospodářské společnosti 1. JVS Jitka Kramářová.

Peníze pomohou především s lepším strojním vybavením. Město chce, aby se na čistírnu mohli po její modernizaci napojit i dosud neodkanalizované části města, osada Hrabice i bývalý vojenský areál U Sloupu. "Dvanáct milionů korun je zajištěno z dotačního programu ministerstva zemědělství a z rozpočtu Jihočeského kraje. Město z vlastních prostředků hradí zbylých osm milionů korun," uvedl starosta Pavel Dvořák.

Stavbu čistíren a vodovodů letos Jihočeský kraj podpořil téměř 50 miliony Kč. Podělilo se o ně téměř 30 měst a obcí. S napojením na kanalizaci a čistírny je na tom kraj lépe než mnohé ostatní. Špinavou vodu může do veřejné sítě vypouštět podle statistiků skoro 84 procent lidí. Jižní Čechy zaostávají jen za Karlovarským krajem, Vysočinou a Jihomoravským krajem. Regionům dominuje Praha s 99 procenty.

Některá města a obce navíc v nejbližší době čekají rozsáhlé stavby a opravy kanalizací. Vše chtějí stihnout do konce roku 2010, kdy začnou platit nové směrnice EU zpřísňující podmínky pro nakládání s odpadními vodami. Města potřebné stamiliony nemají, spoléhají na půjčky nebo dotace z EU. Například Strakonice potřebují na modernizaci kanalizace 700 milionů Kč, v Písku asi půl miliardy.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí