zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Australský lékař chce ekologickou daň na početné rodiny

12.12.2007
Obecné
Australský lékař chce ekologickou daň na početné rodiny

S netradičním návrhem, jak omezit emise oxidu uhličitého (CO2), přišel profesor Barry Walters ze Západoaustralské univerzity. Vyzval australskou vládu, aby uvalila "dětskou daň" na rodiče, kteří si pořídí více než dvě děti. Za každého třetího a dalšího potomka by taková rodina měla zaplatit 5000 australských dolarů (78.000 korun) a k tomu po celý život ročně hradit dalších 800 australských dolarů (12.500 korun) na výsadbu stromů, které vykompenzují množství oxidu uhličitého vyprodukovaného jejich "nadbytečnými" ratolestmi.

Australský expert na porodnictví své návrhy sepsal do dopisu, adresovanému odbornému časopisu Medical Journal of Australia, který ho dnes zveřejnil. Walters v něm dále doporučuje, aby obyvatelé, kteří používají antikoncepci nebo podstoupili sterilizaci, měli nárok na snížení daně z příjmu.

"Skleníkové plyny tvoří největší zdroj znečištění a nejvíce se na tom podílí lidé v rozvojovém světě," cituje agentura AP z lékařova dopisu. "Každé nově narozené dítě v Austrálii představuje silný zdroj emisí skleníkových plynů v průměru po následujících 80 let ne tím, že dýchá, ale rozmařilou konzumací zdrojů typických pro naši společnost," zdůvodňuje Walters své námitky proti početným rodinám.

Na Waltersovu stranu se postavil Garry Egger, ředitel Střediska pro podporu a výzkum zdraví státu Nový Jižní Wales. Ten v dopise magazínu označil kontrolu růstu populace za klíčový prvek ochrany životního prostředí a vyzval lékaře, aby svým pacientům zdůraznili, že při plánování rodiny je třeba zohlednit také ekologické dopady.

Proti podobným postupům se ale postavil například australský Svaz rodiny. Jeho představitelé oponují, že domácnosti s více dětmi využívají méně energie na hlavu než menší rodiny.

Návrhy doktora Walterse nenajdou asi pochopení ani u australské vlády. Ta totiž začala rodičům každého narozeného dítěte vyplácet podporu 4000 australských dolarů (62.600 korun). Slibuje si od toho zastavení upadající porodnosti v Austrálii.

http://www.agris.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí