zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Prospektoři plení Český ráj

13.12.2007
Příroda
Geologie
Prospektoři plení Český ráj
Scénou nevídaného rabování se stává Český ráj. Amatérští archeologové a prospektoři tam plení pravěká hradiště a jeskyně. Strážci ochrany přírody a dobrovolníci proto v oblasti posilují své hlídky.

"Hledači pokladů poškozují hlavně přírodní rezervaci Klokočské skály. Jejich pozornosti neunikla ani oblast Branžeže a rezervace Příhrazské skály, areál sídla Chlum-Kozlov, Hruboskalsko a přírodní rezervace Prachovské skály," sdělil včera archeolog z Vlastivědného muzea v České Lípě Petr Jenč.

Pachatelé ničí také neporušený terén ve světově unikátním Geoparku UNESCO a v oblastech, kde se vyskytují chránění živočichové a rostliny. Používají detektory kovů nebo nástroje na kopání. Podzim jim vyhovuje, poněvadž půda ještě není promrzlá a turistů se po Českém ráji pohybuje málo.

Pokud by způsobili velké ekologické škody, spáchali by trestný čin ohrožování životního prostředí a mohli by skončit ve vězení až na tři roky.

Amatérští archeologové a prospektoři nenávratně ničí původní uloženiny - doklady o vývoji ve skalních městech. Fragmenty uhlíků, plodů, drobných ulitek vyhynulých suchozemských měkkýšů, zvířecí kosti či archeologický materiál zůstávají po jejich rabování vytržené z původního prostředí.

"Svědectví o krajině, klimatu i lidské přítomnosti v dávné minulosti se nenávratně ztrácí," upozornil Jenč.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí