zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Špinavé ovzduší vloni zabilo až dvanáct tisíc Čechů

14.12.2007
Ovzduší
Příroda
Špinavé ovzduší vloni zabilo až dvanáct tisíc Čechů

Drobné částice prachu, které se dostávají do ovzduší z kamen v domácnostech, výfuků aut nebo z továrních komínů, mají na svědomí tisíce lidských životů. Podle zprávy ministerstva životního prostředí, kterou ve středu projednává vláda, kvůli znečištěnému ovzduší zemřelo v loňském roce podle kvalifikovaného odhadu od 1,7 tisíc až do 12,4 tisíc osob. "Podle současných znalostí se prach o velikosti deset mikrometrů podílí v České republice na úmrtnosti populace z pěti až třinácti procent," uvádí se ve zprávě, kterou má Aktuálně.cz k dispozici. V roce 2006 přitom zemřelo 104,4 tisíc obyvatel.

Nejhorší situace je přitom v průmyslově zatížené oblasti Ostravska-Karvinska, kde stanice Českého hydrometeorologického ústavu v posledních letech měří nejvyšší koncentrace jemného prachu a dalších škodlvin včetně karcinogenních látek.

Pětkrát více zánětů průdušek

Z ministerské zprávy vyplývá, že děti, které žijí na Ostravsku nebo v podobně špinavých oblastech, trpí až pětkrát častěji záněty průdušek a dalšími dýchacími chorobami než jejich vrstevníci v regionech s čistším ovzduším. Za posledních deset let navíc kvůli špinavému ovzduší neobvykle přibylo dětí s alergiemi. "V porovnání s rokem 1996 se v roce 2001 počet dětských alergiků zvýšil o polovinu. V roce 2006 byl zjištěn obdobně vysoký nárůst. Počet alergií roste ve všech věkových skupinách dětí od předškolních po dospívající," uvádí se v poslední zprávě o stavu životního prostředí v loňském roce, kterou projednala vláda už v říjnu.

Do ordinací v roce 2006 přišla třetina dětí s alergickými chorobami. "Přes polovinu onemocnění tvoří respirační alergie," upozorňuje zpráva, kterou na základě údajů Státního zdravotního ústavu a dalších institucí zpracovala informační agentura životního prostředí CENIA.

Zvyšuje se riziko rakoviny

V oblastech s vysokými exhalacemi přibývá i počet nádorových onemocnění. Dokument konstatuje, že ve větších městech jde přibližně o dva případy na deset tisíc obyvatel. Větší riziko je v místech s rozvinutým průmyslem, teoreticky tam může onemocnět až deset lidí na deset tisíc obyvatel.

Dvě třetiny lidí ve špinavém vzduchu

Zpráva o životním prostředí v roce 2006 konstatuje, že znečištěné ovzduší dýchá většina obyvatel republiky, a to nejen ve městech, ale též na venkově. Ministr Martin Bursík varoval, že se životní prostředí v Česku přestalo v posledních letech zlepšovat, v některých ukazatelích dokonce nabral příznivý trend z počátku 90. let opačný směr. "Oblasti se zhoršenou kvalitou ovzduší představují 29 procent území České republiky, žije zde však více než 60 procent obyvatel," uvádí se v poslední ekologické zprávě.


Zdroj: Aktuálně.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí