zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vyjednávání o klimatu na Bali směřují do finále

14.12.2007
Ovzduší
Vyjednávání o klimatu na Bali směřují do finále

Na klimatické konferenci na Bali vše směřuje do finále. Vyjednávači již mají necelých 48 hodin na to, aby předložili závěrečné kompromisní návrhy závěrů a rozhodnutí konference, které budou projednávány na závěrečném pátečním plenárním zasedání. Vzhledem k těžkostem při vyjednávání lze očekávat, že se jednání mohou protáhnout až do časného sobotního rána. Mezi nejvýznamnější body, o nichž zatím nepanuje shoda, patří tzv. Cestovní mapa z Bali, transfer technologií a snižování emisí z odlesňování v rozvojových zemích.

Nejsložitější jednání se vedou o tzv. Cestovní mapě z Bali, kde USA a Rusko stále nesouhlasí s explicitním stanovením cílů pro ekonomicky vyspělé země, které by měly snížit emise skleníkových plynů o 25 – 40% do roku 2020 oproti roku 1990. Uvedené země se nebrání diskusi o emisních závazcích, ale až na následujících jednáních, která proběhnou po Bali. Nyní požadují pouze obecný mandát pro skupinu, jenž by měla tuto agendu v roce 2008 a 2009 pokrývat. Citace konkrétních závazků pro rozvinuté země je však klíčová pro mnoho zemí včetně Evropské unie, Norska a sdružení malých ostrovních států.

Jistý posun nastal u rozvojových zemí. Čína a Jihoafrická republika naznačily ochotu ke kompromisu.  S původním textem stále striktně nesouhlasí Saudská Arábie a Indie, kterým se nelíbí, že by mezi vyjednávanými body měly být i příspěvky ekonomicky rozvíjejících se zemí k redukci skleníkových plynů v atmosféře. Jednání v této skupině budou pokračovat i zítra.

 

Další informace:

http://unfccc.int/meetings/cop_13/items/4049.php
http://www.iisd.ca/climate/cop13
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí