zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vstup ČR do schengenského prostoru a ochrana životního prostředí

17.12.2007
Obecné
Vstup ČR do schengenského prostoru a ochrana životního prostředí

Koncem příštího týdne vstoupí ČR do schengenského prostoru. Ten zaručuje všem osobám právo překračovat vnitřní hranice bez nutnosti procházet hraniční kontrolou a i mimo dosud platné hraniční přechody. Nejcennější přírodní hraniční lokality na hranicích ovšem i nadále budou muset zůstat v přísném ochranném režimu, protože neregulovaný vysoký počet návštěvníků by mohl znamenat jejich ohrožení. „Celkově se to netýká více než pěti procent českých hranic, snažíme se otevřít lidem možnost poznávat bohatství české přírody maximálně, jak je to jenom možné,“ říká náměstek ministra životního prostředí František Pelc.

Jedná se především o I. zóny národních parků a o národní přírodní rezervace, kde by  otevřením volného vstupu mohlo dojít ke snížení prostupnosti krajiny pro ohrožené živočichy a jejich nadměrné vyrušování například v době rozmnožování či k přerušení jejich migračních tras. I nadále v těchto oblastech tedy platí, že vstup sem je možný pouze po značených trasách a nelze sem ani vjíždět motorovými vozidly mimo silnice a místní komunikace.

V oblasti odpadů nedojde k žádným změnám a přeprava odpadů k odstranění do ČR bude i po vstupu do schengenského prostoru zakázána.

Ministerstvo životního prostředí spustilo dnes speciální webovou stránku na adrese http://www.env.cz/schengen, na které je například k dispozici mapa všech území, kterých se omezení týká.

MŽP také předalo do informačních center národních parků a hraničních chráněných krajinných oblastí leták s informací ve čtyřech jazycích a s podrobnou mapou, který je k dispozici turistům v návštěvnických a informačních střediscích NP a CHKO.

Další informace:

http://www.env.cz/schengen

http://www.euroskop.cz/schengen

http://www.mvcr.cz/schengen
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí