zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Temelín má na další tři roky certifikát ekologické bezpečnosti

17.12.2007
Energie
EMS
Temelín má na další tři roky certifikát ekologické bezpečnosti

Temelín (Českobudějovicko) 14. prosince (ČTK) - Temelín získal na další tři roky certifikát ekologické bezpečnosti. Auditoři z firmy Det Norske Veritas (DNV), kteří systém ochrany životního prostředí prověřovali, potvrdili, že jihočeská jaderná elektrárna splňuje předepsané mezinárodní normy. Informoval o tom její mluvčí Marek Sviták.

"Během recertifikačního auditu prováděného v elektrárně Temelín jsme ověřili shodu zavedeného systému s normou ISO 14001," uvedla vedoucí pětičlenné auditorské skupiny DNV Michaela Zuntová.

Certifikát Temelín získal v listopadu 2004. Poté musela elektrárna při ročních kontrolách potvrdit, že pravidla dodržuje. Další obhajoba průkazu čeká největšího tuzemského výrobce elektřiny v roce 2010. Stejné osvědčení smí od roku 2001 používat i druhá česká jaderná elektrárna Dukovany.

"Získáním certifikátu naše aktivity v oblasti ochrany životního prostředí nekončí. Naopak certifikát nás zavazuje k neustálému zlepšování ochrany životního prostředí a ke snižování rizik v této oblasti," uvedl ředitel temelínské elektrárny Miloš Štěpanovský.

Temelín s výkonem 2000 megawattů pokrývá plných 15 procent celoroční domácí spotřeby. Spolu s Dukovany s výkonem 1760 megawattů se v obou zařízeních vyrábí asi 31 procent veškeré elektřiny v Česku. První elektřinu vyrobil Temelín v prosinci 2000.

Elektrárna je trnem v oku ekologických aktivistů. Její výstavbu, uvádění do provozu i fungování provázely a provázejí protesty českých a rakouských odpůrců atomové energie. Nejviditelnější formou se staly blokády hraničních přechodů.

Financninoviny.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí