zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministři životního prostředí zítra v Bruselu rozhodnou o povolenkách CO2 pro aerolinky

19.12.2007
Ovzduší
Ministři životního prostředí zítra v Bruselu rozhodnou o povolenkách CO2 pro aerolinky

Zítra zasedá v Bruselu Rada ministrů životního prostředí ze zemí Evropské unie za účasti vicepremiéra Martina Bursíka. Mezi nejdůležitější body jednání patří zahrnutí leteckých společností do systému obchodovaní s povolenkami na emise oxidu uhličitého.

 

„V praxi by tento krok znamenal, že aerolinky, podobně jako dnes průmysl, dostanou určité množství povolenek, s nimiž budou mít možnost dále obchodovat a získají tak účinnou motivaci k ochraně ovzduší,“ popsal ministr Bursík. Česká republika se bude snažit prosadit, aby byl tento systém, platný pro osobní i nákladní leteckou přepravu, spuštěn v první fázi od roku 2012. Existují návrhy, aby byl odstartován už o rok dříve nebo naopak o rok později.

 

Druhým významným bodem jednání je pak návrh na ustanovení jednotného rámce ochrany půdy, který by platil shodně pro všechny země EU. Nejednotnost podmínek v praxi znamená, že občané i podnikatelé mají v různých zemích různě přísné podmínky, což pak může znevýhodňovat ekonomiky některých států a naopak příliš zatěžovat životní prostředí a půdu jiných. Členské země by se podle navrhovaného opatření zavázaly zajistit prevenci znehodnocování a znečišťování půdy, která je fakticky neobnovitelným přírodním zdrojem a základní složkou životního prostředí. Důraz je kladen také na využívání starých průmyslových areálů (tzv. brownfields).

 

Ministr Bursík během pobytu v Bruselu také na setkání s komisařkou Danutou Hübner podepíše Operační program Životní prostředí, který pro Českou republiku zajistí možnost čerpat podporu pro ekologické projekty ve výši 5 miliard eur.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
19
8. 2017
19-26.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
LTD Polana
21
8. 2017
21-25.8.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Zahrada lesní MŠ Šárynka, Praha 6
MŽP ČR
22
8. 2017
22.8.2017 - Seminář, školení
Praha
SW CASEC
22
8. 2017
22.8.2017 - Seminář, školení
Mladá Boleslav
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí