zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ostopovice u Brna chtějí výrazně snížit množství odpadu

20.12.2007
Odpady
Ostopovice u Brna chtějí výrazně snížit množství odpadu

Ostopovice na Brněnsku chtějí snížit do roku 2010 množství komunálního odpadu v popelnicích o polovinu. Tamní zastupitelé v pondělí schválili recyklační plán, který je návodem k tomu, jak účelněji nakládat s odpadem. Ekologové jej považují za unikátní. Pokud radnice začne plán naplňovat, zařadí se Ostopovice v Česku k nejlépe recyklujícím obcím, řekl dnes ČTK Tomáš Přikryl z Hnutí Duha.

Plán Ostopovic zahrnuje 15 kroků, a to například od výstavby obecní kompostárny a rozšíření sběrného dvora až po rozdávání krabiček na svačiny prvňáčkům, kteří by již neměli každý den plnit koše ve škole igelitovými pytlíky.

Radnice chce v první řadě, aby se platily spravedlivé poplatky za odpad. V obci budou zrušeny popelnice. Nahradí je igelitové pytle s čárovými kódy. Úředníci tak budou přesně vědět, kolik odpadu každá rodina vyprodukuje. Vedení obce nabídne veřejnosti levně k pronájmu kompostéry, v nichž bude možné část domácího odpadu bez problémů zlikvidovat.

"Chceme vyzvat maminky, aby se vrátily od jednorázových papírových plen k textilním. Chtěli bychom je rozdávat našim novým občánkům," uvedla starostka obce Zuzana Benešová.

Míra recyklace odpadků v Česku se pohybuje okolo 20 procent, zatímco v Německu a Rakousku se pohybuje už okolo 50 procent. Příčinou dosud nedobré situace v republice jsou podle ekologů špatné recyklační služby; například nedostatek popelnic a také kontejnerů na tříděný odpad.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí