zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Miliardy pro zelenou energii a recyklaci

21.12.2007
Obecné
Miliardy pro zelenou energii a recyklaci

Hnutí DUHA uvítalo, že vláda investuje miliardy korun z evropských fondů do rozhýbání čisté energetiky a recyklace odpadu. Ministr životního prostředí dnes v Bruselu podepisuje dohodu, podle které do zelených odvětví půjde asi 4,5 miliardy korun ročně.

Mezi schválenými grantovými programy jsou mimo jiné:

  • 2 miliardy korun na lepší recyklaci a snadnější třídění odpadu pro domácnosti (odvoz tříděného odpadu od domu, domácí kompostéry aj.) i obecní kompostárny, dotřiďovací linky či jiné projekty.
  • 1,3 miliardy korun ročně na obecní a městské projekty nových výtopen na biomasu, bioplynových stanic nebo využití geotermální energie zemského nitra.
  • 1,2 miliardy korun na izolace ve školách, nemocnicích, na obecních úřadech či v dalších veřejných budovách tak, aby dosáhly nízkoenergetického standardu.

Programy obsahují i řadu návrhů, které prosazovalo Hnutí DUHA [1].

Ale ekologická organizace také chce, aby vláda našla peníze na pomoc domácnostem – programy, které by desítkám tisíc rodin umožnily pořídit si solární kolektor  či kotel na biomasu nebo lépe izolovat dům.

Další peníze z evropského programu půjdou na čističky odpadních vod, obnovu zeleně v krajině a mokřadů, které lépe zadržují povodně, ochranu nejvzácnějších míst v české přírodě nebo čistění starých skládek toxického odpadu.

Pavel Přibyl z Hnutí DUHA řekl:

„Program bude silným impulsem, který také u nás rozhýbe zelená odvětví – čisté, obnovitelné zdroje energie nebo recyklaci odpadu. Obce budou moci investovat do programů lepší recyklace pro domácnosti, aby třídit odpad bylo stejně snadné jako jej sypat do popelnice. Dotační programy budou opravdu vidět v každodenním životě stovek obcí a měst. Sníží znečištění a ušetří obrovské částky na účtech za energii nebo za odvoz odpadu. Ale vláda by ještě měla najít peníze na granty pro domácnosti, které by jim pomohly s nákupem solárních kolektorů, kotlů na biomasu a podobných zařízení či na izolace domů.“

 

Kontakt:

Pavel Přibyl, Hnutí DUHA, telefon 603 207 249, email pavel.pribyl@hnutiduha.cz

Poznámky:

[1] Informační list s návrhy Hnutí DUHA, jaké programy na podporu zelených odvětví financovat z evropských fondů: www.hnutiduha.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí