zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vodáci se sešli na Lužnici při tradiční vánoční plavbě

27.12.2007
Voda
Vodáci se sešli na Lužnici při tradiční vánoční plavbě
Suchdol nad Lužnicí (Jindřichohradecko) - Ani teplota mírně pod bodem mrazu a místy zamrzající řeka neodradila desítky vodáků a milovníků Lužnice z celých Čech od tradiční vánoční jízdy. Do vodácké základny v Suchdole nad Lužnicí jich v úterý dopoledne dorazily zhruba dvě stovky.

Před vyplutím asi 45 lodí otočil předseda suchdolského vodáckého klubu Stanislav Prášil klíčem ve vodách Lužnice a symbolicky ji tak zamkl na poslední západ. Akce se zde konala již poosmadvacáté. Na řeku se vydala asi polovina účastníků, ostatní šli pěšky. Čekala na ně osmikilometrová trasa k obávanému jezu Pilař poblíž Majdaleny.

"Jelo se dobře, hlavní proud byl průjezdný a kry jen u břehů. Žádná komplikace nebyla, do půlky trasy se zvrhly jen dvě lodě," řekl ČTK místopředseda místního vodáckého klubu Jan Wipplinger.

Všechny posádky se na plavbu vybavily dostatečnou zásobou "proviantu" a náhradního oblečení. Nechyběli ani vodáci, kteří jízdu pojali opravdu vánočně -- místo ušanek jejich hlavy zdobily "santaklausovské" čepice. Úsek do Majdaleny jeli vodáci zhruba tři hodiny, v polovině cesty se zastavili u ohníčku.

"Jel jsem řeku poprvé, atmosféra baly úžasná. Počasí krásné, klid, mírně nasněženo, prostě romantika. Rozhodně to příští rok zopakuji, stojí to za to," pochvaloval si jednatřicetiletý Jan Janouš z Berouna, který přijel spolu s kamarády. Lužnice patří mezi jeho oblíbené řeky, i když je spíše klidnou, pomalu tekoucí.

Vánoční jízda byla zpočátku jen oddílovou akcí suchdolských vodáků, kteří mají rádi řeku a nechtělo se jim o svátcích sedět doma. Její věhlas ale brzy přesáhl hranice kraje a vždy 25. prosince přijíždějí k mostu u Klikova i lidé z Prahy, Brna a dalších míst v republice. Letos třeba dorazili nadšenci až ze severní Moravy.

Další setkání si naplánovali skalní vodáci v Suchdole nad Lužnicí 16. února na vodáckém plese a o měsíc později, koncem března, se sjedou při tradičním odemykání řeky pro příští vodáckou sezonu.

Lužnice, která je důležitým zdrojem vody pro třeboňské rybníky, je nejvýznamnějším pravostranným přítokem Vltavy v jižních Čechách. Pramení v rakouské části Novohradských hor a do Vltavy se vlévá u Týna nad Vltavou. Vodáci začínají plavbu většinou v Suchdole nad Lužnicí a končit ji mohou až u ústí do Vltavy.

Jan Běhavý

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí