zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lidé z Nového Boru budou mít možnost ušetřit za odpady

03.01.2008
Odpady
Lidé z Nového Boru budou mít možnost ušetřit za odpady

Obyvatelé Nového Boru mohou ušetřit za odpady. Vedle třídění odpadu do kontejnerů mají totiž od letošního roku možnost třídit papír a plastové lahve do speciálních pytlů označených čárovým kódem, a získat tak v následujícím roce slevu na poplatku za odpad.

Za každý kilogram vytříděného papíru si budou moci v roce 2009 z pětisetkorunového paušálu odečíst 0,40 Kč a za každý kilogram plastových lahví 1,50 Kč. Pytle už si vyzvedlo 126 domácností, poprvé se budou svážet 7. ledna, řekla Jitka Kopčáková z městského úřadu.

Nový systém má podle starostky Stanislavy Silné občany motivovat k lepšímu třídění odpadů a jeho cílem je také zvýšit výtěžnost tříděného odpadu ve městě. Pytle s odpadem se budou svážet vždy první pondělí v měsíci. Lidé je umístí ke svým popelnicím. Pracovníci svozové firmy vždy pytle zváží a na základě čárového kódu zaevidují, na konci roku pak radnice poplatky lidem vyúčtuje. "Stav svého konta najdou občané na internetových stránkách města, pokud ale budou v pytli objeveny nečistoty nebo příměsi, množství na konto připočteno nebude," dodala Kopčáková.

Nový Bor patří v kraji k městům s nejlepším systémem třídění odpadu. V krajské soutěži Zlatá popelnice 2006 obsadil třetí místo za městy Turnov a Železný Brod. Každý z 12.000 obyvatel města tehdy odevzdal do kontejnerů téměř 40 kilogramů plastů, skla, papíru a nápojových kartonů. V průměru se v roce 2006 v kraji na obyvatele vytřídilo 33,7 kilogramu odpadů, což byl třetí největší objem v republice. Lépe třídili jen obyvatelé Prahy a Plzeňského kraje.

Podobný systém sběru odpadu, jaký zavádí Nový Bor, funguje například v Německu. V Česku ho mají podle Silné například v Mladé Boleslavi a Letohradě, v rámci Libereckého kraje je ale ojedinělý. "Podle toho, jak se systém osvědčí, jsme připraveni ho ještě rozšířit o další komodity, jako je sklo nebo kartony od nápojů," řekla Silná. Novoborská radnice chce podle ní systém představit také starostům obcí Mikroregionu Novoborsko.

http://www.i-noviny.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí